Informujemy, iż nasz serwis wykorzystuje technologię plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Zwolnienie z płacenia za pobyt rodzica lub krewnego w DPS-ie – wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka

Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak 20 kwietnia 2017 r. zwrócił się do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o podjęcie działań w zakresie zmian w prawie, które zagwarantują zwolnienie zobowiązanego członka rodziny od wnoszenia opłat za pobyt w domu pomocy społecznej rodzica lub innego krewnego, kiedy stoi to w sprzeczności z klauzulą zasad współżycia społecznego.

Rzecznik uważa, że konieczne jest wprowadzenie zmiany w prawie, która umożliwi obligatoryjne zwolnienie przez organ administracji osób wymienionych w art. 61 ust. 1 Ustawy o pomocy społecznej z opłat za pobyt rodzica bądź innego krewnego w domu pomocy społecznej, w przypadku, gdy uprawniony zachowywał się sprzecznie z zasadami współżycia społecznego. Rzecznik podaje przykład: przyczyną zwolnienia dziecka z opłat za pobyt jego rodzica w domu pomocy społecznej może być fakt, że rodzic ten porzucił dziecko, nie interesował się jego losem, stosował przemoc, czy nie przyczynił się do jego utrzymania i wychowania.  

Źródło: MRPiPS 

Testuj za darmo
Newsletter