Informujemy, iż nasz serwis wykorzystuje technologię plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Czasopisma

Sygnał. Magazyn Wychowawcy Powiększ

Sygnał. Magazyn Wychowawcy

19,90 zł z VAT

Nowy

Poruszamy zagadnienia związane z każdym aspektem pracy nauczyciela – od aktualności prawnooświatowych, przez rozwój zawodowy, po kwestie związane z przygotowywaniem lekcji oraz komunikacją z uczniami i ich rodzicami. „Sygnał” to kompendium wiedzy, doświadczeń i sprawdzonych rozwiązań.

More details

04_cover-photo_2017.jpg

Wartościowe publikacje dla nauczycieli zebrane w jednym miejscu

W „Sygnale" znajdą Państwo:

 • praktyczne materiały dla każdego nauczyciela – gotowe scenariusze nieszablonowych zajęć, lekcji wychowawczych, karty pracy, wzory dokumentów – można je edytować, drukować, kserować,
 • bieżące omówienie zmian w prawie, które przekładają się na zadania i obowiązki nauczycieli,
 • informacje o ciekawych inicjatywach prowadzonych z powodzeniem w innych placówkach,
 • omówienie nowatorskich rozwiązań, najnowszych technologii i innowacyjnych metod nauczania,
 • wywiady z cenionymi naukowcami, ekspertami i edukatorami,
 • informacje o ciekawych wydarzeniach, nowościach wydawniczych, premierach filmowych,
 • cenne wskazówki praktyków – doświadczonych nauczycieli, pedagogów, psychologów, prawników i ekspertów oświatowych,
 • porady prawnika dotyczące m.in. wynagrodzenia, awansu zawodowego, doskonalenia zawodowego czy urlopów.

Inspirujące materiały dla nauczycieli – wsparcie w codziennej pracy

„Sygnał. Magazyn Wychowawcy” zawiera praktyczne porady, cenne opinie ekspertów oraz materiały dla nauczycieli potrzebne do prowadzenia ciekawych lekcji: scenariusze lekcji, karty pracy, propozycje zajęć do nauki poprzez zabawę, pomoce dydaktyczne dla różnych etapów edukacji. Dodatkowo dostarcza informacji o innowacjach edukacyjnych i ciekawych inicjatywach prowadzonych z sukcesem w innych placówkach. Jeśli przeglądasz publikacje dla nauczycieli i zastanawiasz się, które czasopismo wybrać, zaufaj miesięcznikowi, który w pełni odpowiada na potrzeby współczesnych nauczycieli.

 • Temat wydania – eksperci i praktycy o aktualnych problemach nie tylko wychowawczych
 • Z każdej strony – wielopłaszczyznowe podejście do tematu ważnego edukacyjnie i społecznie
 • Teczka nauczyciela – materiały dla nauczycieli pomocne w prowadzeniu zajęć i lekcji wychowawczych oraz przydatne w rozwoju zawodowym
 • Szkoła jutra – innowacyjne nauczanie krok po kroku
 • Lekcje dobrego mówienia – praktyczne wskazówki dla nauczycieli, jak dbać o głos, jak przemawiać
 • Szkoła neuronów – odkrycia neuronauk a wspieranie uczniów w rozwijaniu pasji i zainteresowań
 • Doskonalenie i rozwój – coaching i mentoring a praca nauczyciela
 • Klasa w kinie – omówienie wartościowych premier filmowych, na które warto wybrać się z klasą
 • Prawa belfra – doświadczony prawnik radzi nauczycielom
 • Mała szkoła – wychowywanie i nauczanie w klasach I–III szkoły podstawowej
 • Recenzje – najciekawsze książkowe publikacje dla nauczycieli przydatne w pracy
 • Felieton – bieżące tematy w lekkiej formie

Facebook Sygnał. Magazyn Wychowawcy

Szczegółowe informacje:

ISSN:2299-7199
Liczba stron:60
Numer:              3 (60) marzec 2018                                               
Parametry techniczne:  Czasopismo, 205 x 275 mm

Edyta Detz

Edyta Detz

Redaktor prowadząca                 

tel. 728 313 293

e-mail: edetz@oficynamm.pl

Agnieszka Domagała

Redaktor prowadząca

tel. 728 313 281

e-mail: adomagala@oficynamm.pl

Małgorzata Celuch

Małgorzata Celuch

Wicedyrektorka w zespole szkół, nauczycielka matematyki i informatyki z wieloletnim stażem pracy, egzaminatorka, współorganizatorka międzyszkolnych zawodów matematycznych.

Magdalena Goetz

Magdalena Goetz

Psycholożka i psychoterapeutka zajmująca się terapią młodzieży i dorosłych. Prowadzi warsztaty psychoedukacyjne oraz szkolenia dla rad pedagogicznych. Angażuje się w projekty związane z promowaniem równości w edukacji i troską o psychiczny dobrostan osób pracujących w zawodach usług społecznych.
dr Iwona Grodź 

dr Iwona Grodź

Literaturoznawca, filmoznawca, historyk sztuki, muzykolog. Autorka książek: Synergia sztuki i nauki w twórczości Zbigniewa Rybczyńskiego, Zaszyfrowane w obrazie. O filmach Wojciecha Jerzego Hasa, Jerzy Skolimowski, Rękopis znaleziony w Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa. Interesuje się kulturoznawstwem, filozofią i psychologią, a także ideą „korespondencji” sztuk.
dr Marek Kaczmarzyk

dr Marek Kaczmarzyk

Wykładowca, biolog, neurodydaktyk i memetyk. Popularyzator nauki, autor podręczników, programów szkolnych i publikacji z zakresu biologicznych i memetycznych kontekstów kształcenia. Proponuje spojrzenie na edukację przez pryzmat znaczenia podłoża biologicznego. Kierownik Pracowni Dydaktyki Biologii (WBiOŚ, UŚ).
dr Ewa Kaptur

dr Ewa Kaptur

Adiunkt na WFPiK na UAM w Poznaniu, językoznawca, dyplomowany nauczyciel emisji głosu, logopeda, specjalista wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Zajmuje się emisją głosu, wczesną interwencją logopedyczną oraz diagnozą i terapią logopedyczną dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Małgorzata Kowalska

Małgorzata Kowalska

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autorka tekstów poświęconych edukacji i wychowaniu, redaktorka specjalizująca się m.in. w publikacjach o tematyce oświatowej.
Joanna Krzemińska

Joanna Krzemińska

Nauczycielka języka polskiego i terapeutka z zakresu terapii pedagogicznej w Szkołach MIKRON w Łodzi. Pomysłodawczyni i koordynatorka konkursów „Lektury w kadrze” oraz „Baśnie, naturalnie!” Inicjatorka projektu „Stworzeni z wyobraźni”. Członkini grupy „Superbelfrzy”. Autorka bloga „Zakręcony belfer wyznająca zasadę: dzień bez szalonego pomysłu, dniem straconym.

Joanna Łukowicz-Loska

Joanna Łukowicz-Loska

Autorka indywidualnych metod pracy z uczniami wybitnie zdolnymi i dysfunkcyjnymi, nauczycielka, autorka badań i analiz dotyczących zagadnień filologicznych, pedagogicznych i społecznych, recenzentka, krytyk, powieściopisarka.

Marcin Majchrzak

Marcin Majchrzak

Radca prawny oraz członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Świadczy pomoc prawną w ramach własnej kancelarii doradztwa prawnego. Jest autorem licznych opracowań i artykułów z zakresu tematyki kadrowo-płacowej, prawa związkowego oraz prawa oświatowego.

dr Marta Majorczyk

dr Marta Majorczyk

Pedagog, doradca rodzinny, trener, wykładowca akademicki, adiunkt w Katedrze Edukacji i Nowych Mediów w Collegium Da Vinci w Poznaniu, współautorka innowacyjnego kierunku Edukacja Prorozwojowa, kierownik studiów podyplomowych edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz terapii pedagogicznej w CDV, pracownik niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej w Poznaniu.

Joanna Marglarczyk

Joanna Marglarczyk

Absolwentka Liceum Plastycznego i Akademii Sztuk Pięknych. Ukończyła studia podyplomowe z Przygotowania Pedagogicznego. Brała udział w wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Jest art directorem w jednej z poznańskich agencji reklamowych. Prowadzi bloga ilustracyjnego kreskaasi.blogspot.com.

Katarzyna Skolimowska

Katarzyna Skolimowska

Nauczycielka języka polskiego, opiekunka szkolnych klubów wolontariusza, instruktorka szkolnych zajęć teatralnych, autorka bloga inspiracjedlaszkoly.pl, współautorka książki Wychowanie do Osobistego Rozwoju. Scenariusze zajęć rozwijających kompetencje miękkie i umiejętności osobiste wśród dzieci i młodzieży, inicjatorka i autorka projektu FitEdukacja.

Monika Sobkowiak

Nauczycielka wrocławskiego przedszkola, logopeda, nastawiona na ciągłe poszukiwanie kreatywnych rozwiązań edukacyjnych i rozwijanie twórczego myślenia u dzieci w wieku przedszkolnym i nie tylko, prowadząca bloga https://panimonia.pl inspirującego do innowacyjnego działania innych nauczycieli        

dr Marta Szczygieł

dr Marta Szczygieł

Socjolożka wykształcona w Japonii, skąd wciąż czerpie inspiracje do badań. Specjalizuje się w socjologii kultury, zwłaszcza w analizie porównawczej i odkrywaniu „kulturowego zaprogramowania” człowieka.
dr Tomasz Tokarz

dr Tomasz Tokarz

Doktor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki, mediator, trener kompetencji społecznych. Badacz i działacz edukacyjny. Koordynator merytoryczny w NAVIGO – Centrum Innowacyjnej Edukacji. Nauczyciel w alternatywnych szkołach. Jego pasją jest pisanie o nowoczesnym obliczu edukacji i rozwoju osobistym.

Jesteś dyrektorem placówki oświatowej? Chcesz, by Twoja kadra była zmotywowana i zaradna?

Skorzystaj ze specjalnej oferty! W ramach 12-miesięcznej prenumeraty otrzymasz:

 • Pełne wydanie Sygnału w wersji elektronicznej - dostęp dla wszystkich nauczycieli na rok – dla wszystkich podanych adresów
  mailowych.
 • Ebook „Asertywność, opanowanie, autorytet. Przepis na dobrego nauczyciela”
 • Ebook „Cyberprzemoc”

 

Jesteś nauczycielem, wychowawcą, pedagogiem?

W ramach 12-miesięcznej prenumeraty papierowej otrzymasz:

 • Nieograniczony dostęp online do zawartości działu Teczka nauczyciela (scenariuszy lekcji, wzorów dokumentów, ankiet, kart pracy) – możesz je bezpłatnie pobierać, edytować i drukować

Sygnał. Magazyn Wychowawcy

W marcowym „Sygnale. Magazynie Wychowawcy"

Teczka nauczyciela – 16 stron inspirujących materiałów!

 • Samanta Dryja-Zabielska, Ćwiczenia aktywnego słuchania dla uczniów
 • dr Marta Majorczyk, Wartość tolerancji – scenariusz lekcji wychowawczej
 • Agnieszka jastrzębska, Model edukacji 4ALL
 • Joanna Obuchowska, Samoświadomość to podstawa – scenariusz lekcji wychowawczej
 • Monika Sobkowiak, Wielkanocne inspiracje
 • Aleksandra Batura-Mańka, Żywiołowe eksperymenty
 • Monika Sobkowiak, Dowody w sprawie wody – scenariusz zajęć z okazji Światowego Dnia Wody
 • dr Iwona Grodź, Program koła filmowego

Temat wydania: Zofia Grudzińska, Nauczycielskie wędrówki

W całej Polsce, według danych Związku Nauczycielstwa Polskiego, ponad pięć tysięcy nauczycieli pracuje obecnie w dwóch lub więcej szkołach. To poważny problem i duże utrudnienie dla dyrektorów, nauczycieli oraz uczniów. Podejmujemy ten ważny temat w bieżącym numerze.

Joanna Łukowicz-Loska, Ahoj przygodo!

Szkolne wycieczki, zwłaszcza te kilkudniowe, organizowane są zwykle w maju i czerwcu. Myśli uczniów zaczynają krążyć wokół wakacji, a pogoda sprzyja aktywnościom w plenerze. Samo planowanie takiego wyjazdu musi jednak odbyć się dużo wcześniej. Teraz jest na to najlepszy czas.

dr Marta Szczygieł, Agresja wśród młodzieży

Ofiarami stają się coraz młodsze i coraz bardziej bezbronne dzieci. Przybywa ofiar cyberprzemocy, przemocy słownej i fizycznej, niestety również seksualnej. Jak zatrzymać to zjawisko? Jak przeciwdziałać szerzącej się przemocy wśród młodzieży? Próba odpowiedzi w artykule.

Marta Jerzak, Uczeń z ADHD. Wskazówki dla nauczycieli

W szkołach przybywa uczniów z ADHD, dla których dostosowanie się do obowiązujących podczas lekcji zasad jest niezwykle trudne. Pracę z takim uczniem warto zacząć od akceptacji jego odmienności, a później cierpliwie i konsekwentnie dopasowywać wymagania do możliwości dziecka. W artykule omawiamy sprawdzone sposoby, które ułatwiają pracę z uczniem: skracanie długości zadań, dzielenie pracy na etapy, ograniczenie liczby rozpraszających bodźców, metoda sześciu kroków, metoda żetonowa, zasady chwalenia.

Marcin Majchrzak, Nowelizacja KN

Największa od kilku lat nowelizacja Karty nauczyciela wiąże się z wejściem w życie Ustawy o finansowaniu zadań oświatowych. Nie oznacza to jednak, że wszystkie zmiany weszły w życie w tym samym momencie. Część z nich już obowiązuje, inne dopiero zostaną wprowadzone. Omówienie najważniejszych zmian znajdą Państwo w artykule.

Piotr Bucki, Nasz wpływ na rozwój kompetencji

Autor przekonuje, że to od nas zależy, jak ukształtujemy swoje nawyki i wybory, tak by świadomie korzystać z czasu i świadomie planować. Także po to, by móc być wzorem dla innych i wskazywać im drogę do lepszych rozwiązań.

Agnieszka Jastrzębska, Model lekcji 4ALL

Nauczyciele często skarżą się, że uczniom brakuje motywacji do nauki. Tymczasem pewne metody pracy przemawiają do uczniów bardziej, inne mniej, nawet niewielka modyfikacja warsztatu pracy może przyczynić się do wzrostu motywacji u nauczyciela.

Joanna Krzemińska, Kodowanie

Kodowanie, wraz z podstawami programowania, zagościło na dobre w podstawie programowej. Wielu nauczycieli obawia się, czy poradzi sobie z tym nowym zagadnieniem. Autorka dowodzi, że za szumnymi zapowiedziami nowości kryją się umiejętności, które są niezbędne w dorosłym życiu: porządkowanie, selekcjonowanie, szeregowanie informacji, wypracowywanie własnej drogi rozwiązywania mniej lub bardziej złożonego problemu.

dr Iwona Grodź, Koło filmowe

Oferta zajęć pozalekcyjnych nie zawsze jest imponująca. Warto podążać za zainteresowaniami uczniów. W bieżącym numerze zachęcamy do stworzenia w szkole koła filmowego dla uczniów.

Poza tym w „Sygnale”:

 • Felietony dr. Tomasza Tokarza i Joanny Krzemińskiej
 • Kalendarium zadań wychowawcy
 • Aktualności
 • Recenzje
 • Klasa w kinie – omówienie premiery filmowej (film Wieża)
 • Żartobliwy rysunek – praca nauczyciela z przymrużeniem oka

Nie jesteś naszym czytelnikiem? Czas to zmienić!

Zamów prenumeratę (infolinia 800 702 902, tel. 61 653 64 30, e-mail zamowienia@oficynamm.pl) i zapytaj o pakiet powitalny.

Zachęcamy do bezpłatnego pobrania przykładowych artykułów, które pochodzą z miesięcznika „Sygnał. Magazyn Wychowawcy".

 Artykuł – Joanna Krzemińska, „Kodowanie"

 Artykuł – Zofia Grudzińska, „Nauczycielskie wędrówki"

 Artykuł – Agnieszka Jastrzębska, „Model lekcji 4All"

NEWSLETTER