Informujemy, iż nasz serwis wykorzystuje technologię plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Czasopisma

Sygnał. Magazyn Wychowawcy Powiększ

Sygnał. Magazyn Wychowawcy

19,90 zł z VAT

Nowy

Poruszamy zagadnienia związane z każdym aspektem pracy nauczyciela – od aktualności prawnooświatowych, przez rozwój zawodowy, po kwestie związane z przygotowywaniem lekcji oraz komunikacją z uczniami i ich rodzicami. „Sygnał” to kompendium wiedzy, doświadczeń i sprawdzonych rozwiązań.

More details

Koszt dostawy: 7,38 zł z VAT

04_cover-photo_2017.jpg

Wartościowe publikacje dla nauczycieli zebrane w jednym miejscu

W „Sygnale" znajdą Państwo:

 • praktyczne materiały dla każdego nauczyciela – gotowe scenariusze nieszablonowych zajęć, lekcji wychowawczych, karty pracy, wzory dokumentów – można je edytować, drukować, kserować,
 • bieżące omówienie zmian w prawie, które przekładają się na zadania i obowiązki nauczycieli,
 • informacje o ciekawych inicjatywach prowadzonych z powodzeniem w innych placówkach,
 • omówienie nowatorskich rozwiązań, najnowszych technologii i innowacyjnych metod nauczania,
 • wywiady z cenionymi naukowcami, ekspertami i edukatorami,
 • informacje o ciekawych wydarzeniach, nowościach wydawniczych, premierach filmowych,
 • cenne wskazówki praktyków – doświadczonych nauczycieli, pedagogów, psychologów, prawników i ekspertów oświatowych,
 • porady prawnika dotyczące m.in. wynagrodzenia, awansu zawodowego, doskonalenia zawodowego czy urlopów.

Inspirujące materiały dla nauczycieli – wsparcie w codziennej pracy

„Sygnał. Magazyn Wychowawcy” zawiera praktyczne porady, cenne opinie ekspertów oraz materiały dla nauczycieli potrzebne do prowadzenia ciekawych lekcji: scenariusze lekcji, karty pracy, propozycje zajęć do nauki poprzez zabawę, pomoce dydaktyczne dla różnych etapów edukacji. Dodatkowo dostarcza informacji o innowacjach edukacyjnych i ciekawych inicjatywach prowadzonych z sukcesem w innych placówkach. Jeśli przeglądasz publikacje dla nauczycieli i zastanawiasz się, które czasopismo wybrać, zaufaj miesięcznikowi, który w pełni odpowiada na potrzeby współczesnych nauczycieli.

 • Temat wydania – eksperci i praktycy o aktualnych problemach nie tylko wychowawczych
 • Z każdej strony – wielopłaszczyznowe podejście do tematu ważnego edukacyjnie i społecznie
 • Teczka nauczyciela – materiały dla nauczycieli pomocne w prowadzeniu zajęć i lekcji wychowawczych oraz przydatne w rozwoju zawodowym
 • Szkoła jutra – innowacyjne nauczanie krok po kroku
 • Lekcje dobrego mówienia – praktyczne wskazówki dla nauczycieli, jak dbać o głos, jak przemawiać
 • Szkoła neuronów – odkrycia neuronauk a wspieranie uczniów w rozwijaniu pasji i zainteresowań
 • Doskonalenie i rozwój – coaching i mentoring a praca nauczyciela
 • Klasa w kinie – omówienie wartościowych premier filmowych, na które warto wybrać się z klasą
 • Prawa belfra – doświadczony prawnik radzi nauczycielom
 • Mała szkoła – wychowywanie i nauczanie w klasach I–III szkoły podstawowej
 • Recenzje – najciekawsze książkowe publikacje dla nauczycieli przydatne w pracy
 • Felieton – bieżące tematy w lekkiej formie

Facebook Sygnał. Magazyn Wychowawcy

Szczegółowe informacje:

ISSN:2299-7199
Liczba stron:60
Numer:              11 (57) grudzie 2017                                                 
Parametry techniczne:  Czasopismo, 205 x 275 mm

Edyta Detz

Edyta Detz

Redaktor prowadząca                 

tel. 728 313 293

e-mail: edetz@oficynamm.pl

Małgorzata Celuch

Małgorzata Celuch

Wicedyrektorka w zespole szkół, nauczycielka matematyki i informatyki z wieloletnim stażem pracy, egzaminatorka, współorganizatorka międzyszkolnych zawodów matematycznych.

Magdalena Goetz

Magdalena Goetz

Psycholożka i psychoterapeutka zajmująca się terapią młodzieży i dorosłych. Prowadzi warsztaty psychoedukacyjne oraz szkolenia dla rad pedagogicznych. Angażuje się w projekty związane z promowaniem równości w edukacji i troską o psychiczny dobrostan osób pracujących w zawodach usług społecznych.
dr Iwona Grodź 

dr Iwona Grodź

Literaturoznawca, filmoznawca, historyk sztuki, muzykolog. Autorka książek: Synergia sztuki i nauki w twórczości Zbigniewa Rybczyńskiego, Zaszyfrowane w obrazie. O filmach Wojciecha Jerzego Hasa, Jerzy Skolimowski, Rękopis znaleziony w Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa. Interesuje się kulturoznawstwem, filozofią i psychologią, a także ideą „korespondencji” sztuk.
dr Marek Kaczmarzyk

dr Marek Kaczmarek

Wykładowca, biolog, neurodydaktyk i memetyk. Popularyzator nauki, autor podręczników, programów szkolnych i publikacji z zakresu biologicznych i memetycznych kontekstów kształcenia. Proponuje spojrzenie na edukację przez pryzmat znaczenia podłoża biologicznego. Kierownik Pracowni Dydaktyki Biologii (WBiOŚ, UŚ).
dr Ewa Kaptur

dr Ewa Kaptur

Adiunkt na WFPiK na UAM w Poznaniu, językoznawca, dyplomowany nauczyciel emisji głosu, logopeda, specjalista wczesnego wspomagania rozwoju dziecka. Zajmuje się emisją głosu, wczesną interwencją logopedyczną oraz diagnozą i terapią logopedyczną dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Małgorzata Kowalska

Małgorzata Kowalska

Absolwentka filologii polskiej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, autorka tekstów poświęconych edukacji i wychowaniu, redaktorka specjalizująca się m.in. w publikacjach o tematyce oświatowej.
Joanna Krzemińska

Joanna Krzemińska

Nauczycielka języka polskiego i terapeutka z zakresu terapii pedagogicznej w Szkołach MIKRON w Łodzi. Pomysłodawczyni i koordynatorka konkursów „Lektury w kadrze” oraz „Baśnie, naturalnie!” Inicjatorka projektu „Stworzeni z wyobraźni”. Członkini grupy „Superbelfrzy”. Autorka bloga „Zakręcony belfer wyznająca zasadę: dzień bez szalonego pomysłu, dniem straconym.

Joanna Łukowicz-Loska

Joanna Łukowicz-Loska

Autorka indywidualnych metod pracy z uczniami wybitnie zdolnymi i dysfunkcyjnymi, nauczycielka, autorka badań i analiz dotyczących zagadnień filologicznych, pedagogicznych i społecznych, recenzentka, krytyk, powieściopisarka.

Marcin Majchrzak

Marcin Majchrzak

Radca prawny oraz członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Świadczy pomoc prawną w ramach własnej kancelarii doradztwa prawnego. Jest autorem licznych opracowań i artykułów z zakresu tematyki kadrowo-płacowej, prawa związkowego oraz prawa oświatowego.

dr Marta Majorczyk

dr Marta Majorczyk

Pedagog, doradca rodzinny, trener, wykładowca akademicki, adiunkt w Katedrze Edukacji i Nowych Mediów w Collegium Da Vinci w Poznaniu, współautorka innowacyjnego kierunku Edukacja Prorozwojowa, kierownik studiów podyplomowych edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej oraz terapii pedagogicznej w CDV, pracownik niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej w Poznaniu.

Joanna Marglarczyk

Joanna Marglarczyk

Absolwentka Liceum Plastycznego i Akademii Sztuk Pięknych. Ukończyła studia podyplomowe z Przygotowania Pedagogicznego. Brała udział w wystawach zbiorowych oraz indywidualnych. Jest art directorem w jednej z poznańskich agencji reklamowych. Prowadzi bloga ilustracyjnego kreskaasi.blogspot.com.

Katarzyna Skolimowska

Katarzyna Skolimowska

Nauczycielka języka polskiego, opiekunka szkolnych klubów wolontariusza, instruktorka szkolnych zajęć teatralnych, autorka bloga inspiracjedlaszkoly.pl, współautorka książki Wychowanie do Osobistego Rozwoju. Scenariusze zajęć rozwijających kompetencje miękkie i umiejętności osobiste wśród dzieci i młodzieży, inicjatorka i autorka projektu FitEdukacja.
dr Marta Szczygieł

dr Marta Szczygieł

Socjolożka wykształcona w Japonii, skąd wciąż czerpie inspiracje do badań. Specjalizuje się w socjologii kultury, zwłaszcza w analizie porównawczej i odkrywaniu „kulturowego zaprogramowania” człowieka.
dr Tomasz Tokarz

dr Tomasz Tokarz

Doktor nauk humanistycznych, wykładowca akademicki, mediator, trener kompetencji społecznych. Badacz i działacz edukacyjny. Koordynator merytoryczny w NAVIGO – Centrum Innowacyjnej Edukacji. Nauczyciel w alternatywnych szkołach. Jego pasją jest pisanie o nowoczesnym obliczu edukacji i rozwoju osobistym.

Jesteś dyrektorem placówki oświatowej? Chcesz, by Twoja kadra była zmotywowana i zaradna?

Skorzystaj ze specjalnej oferty! W ramach 12-miesięcznej prenumeraty otrzymasz:

 • 11 wydań, w tym jedno powiększone, miesięcznika „Sygnał” w wersji elektronicznej dla wszystkich nauczycieli w swojej placówce
 • CD „Wielka 30. Najlepsze artykuły opublikowane w Sygnale”
 • E-book „Integracja w szkole. Jak swtorzyć drużynę marzeń” i „Asertywność, opanowanie, autorytet. Przepis na dobrego nauczyciela" oraz „Cyberprzemoc”  
 • Nieograniczony dostęp online do zawartości działu Teczka nauczyciela (scenariuszy lekcji, wzorów dokumentów, ankiet, kart pracy) – Ty i Twoi nauczyciele będziecie mogli je bezpłatnie pobierać, edytować i drukować
 • Mailowe porady prawnika, psychologa i pedagoga oraz możliwość telefonicznych konsultacji z prawnikiem

 

Jesteś nauczycielem, wychowawcą, pedagogiem?

W ramach 12-miesięcznej prenumeraty papierowej otrzymasz:

 • Nieograniczony dostęp online do zawartości działu Teczka nauczyciela (scenariuszy lekcji, wzorów dokumentów, ankiet, kart pracy) – możesz je bezpłatnie pobierać, edytować i drukować

Sygnał. Magazyn Wychowawcy

W grudniowym „Sygnale. Magazynie Wychowawcy"

W Teczce nauczyciela znajdą Państwo trzy scenariusze:

 • Izabela Czaja-Antoszek, Boże Narodzenie w kształcie domowej porcelany – scenariusz warsztatów rodzinnych,
 • Katarzyna Skolimowska, Marzena Kud, Wygoogluj swój umysł – scenariusz zajęć rozwijających efektywne wyszukiwanie informacji,
 • dr Marta Majorczyk, Wartość odpowiedzialności – scenariusz lekcji wychowawczej poświęcony odpowiedzialności (w wersji dla młodszych i starszych uczniów).

Joanna Krzemińska, Kostki zostały rzucone

Młodzi ludzie coraz rzadziej sięgają po książki. Czytają najczęściej pod przymusem, nie dla własnej przyjemności. Wolą spędzać wolny czas przed komputerem, oglądać telewizję albo słuchać muzyki. Wystarczyło jednak nieco odwagi, chęci i dyscypliny, by 10 zespołów z 10 różnych szkół w Polsce zwarło szyki i stworzyło 10 powieści! Autorka udowadnia, że wystarczy zaproponować uczniom aktywności, które działają motywująco, nie są sztampowe i przytłaczające, a na efekty nie trzeba długo czekać.

Wywiad z Grzegorzem Łapanowskim

O edukacji kulinarnej oraz sposobach na zmianę utrwalonych nawyków Edyta Detz rozmawia z Grzegorzem Łapanowskim – założycielem Fundacji Szkoła na Widelcu.

Marcin Majchrzak, Karta na stół

Prezydent podpisał Ustawę o finansowaniu zadań oświatowych. Wbrew nazwie, ustawa ta reguluje kwestie, które w istotny sposób wpływają na kształt przepisów zawartych w Karcie nauczyciela. Co się zmienia? Dokładne omówienie zmian w grudniowym „Sygnale”.

dr Marta Szczygieł, Skinheadzi, szalikowcy, nacjonaliści

Rozpoczęty w sierpniowym wydaniu cykl miał za zadanie „odczarować” złą reputację subkultur młodzieżowych. Mamy nadzieję, że nam się to udało – w końcu potrzeba przynależenia do jakieś grupy jest naturalną cechą każdego człowieka, a w przypadku nastolatków, którzy próbują odnaleźć się w świecie dorosłych, jest jeszcze silniejsza. Nie możemy jednak zaprzeczyć istnieniu subkultur dewiacyjnych. Autorka omawia je w ostatniej części cyklu. Dodatkiem do artykułu jest Raport specjalny „Sygnału”.

Urszula Somow, Jak nauczyć dzieci dobrze jeść?

W ostatnich latach nastała moda na zdrowy styl życia. Mimo to ciągle przybywa dzieci z nadwagą i otyłością. Szczególnie niepokoi wzrost zachorowań na choroby dietozależne spowodowane nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi i małą aktywnością fizyczną. W jaki sposób nauczyciele mogą włączyć się w edukację żywieniową? Odpowiedź w artykule.

dr Ewa Kaptur, Co może nasada?

Praca nad artykulacją powinna być dla mówiącego punktem wyjścia w kształceniu głosu. Prawidłowa artykulacja warunkuje czystą i wyraźną wymowę, chociaż można prawidłowo wypowiadać poszczególne głoski, ale mieć złą dykcję. W kolejnej części cyklu zachęcamy Państwa do regularnych ćwiczeń artykulacyjnych.

dr Marta Majorczyk, Wolontariat jako szkoła empatii. Część II

Pełne zaangażowanie w zamian za korzyści, których nie da się przeliczyć na pieniądze, jak choćby uśmiech dziecka czy wdzięczność osoby potrzebującej pomocy – na tym właśnie polega praca wolontariuszy. Jaka jest rola koordynatora? Gdzie szukać inspiracji do działań? Jak motywować uczniów do zaangażowania w wolontariat? Na te pytania odpowiadamy w artykule, a Anna Bowtruczuk dzieli się z Państwem swoim doświadczeniem.

dr Katarzyna Smolińska, Wyrównywanie szans

Szkoła ma umożliwiać kształcenie wszystkim uczniom. Każdy z nich, mimo ogromnego zróżnicowania potrzeb i możliwości, powinien mieć zagwarantowany wysoki poziom nauczania. W związku z tym jednym z podstawowych zadań systemu oświaty jest wyrównywanie szans edukacyjnych oraz włączanie w proces nauki uczniów z niepełnosprawnością intelektualną. Jaką rolę w tym procesie odgrywa nauczyciel? Odpowiedź w kolejnej części cyklu z ekspertem PWN.

Marcin Majchrzak, Czas pracy

Jak określane jest pensum nauczyciela? Kiedy możliwe jest podwyższone pensum? Kiedy można obniżyć tygodniowy wymiar zajęć? Na te i inne pytania odpowiedź w artykule.

Joanna Łukowicz-Loska, Mamo, tato, będę latał

Aspiracje edukacyjne rodziców są wypadkową ich spełnionych i niespełnionych marzeń. Niektórzy mają w pamięci słowa własnych rodziców skarżących się, że „za ich czasów” nie było takich możliwości. W efekcie niektórzy rodzice tak obciążają dzieci zajęciami dodatkowymi, że są przemęczone i nie mają ani chwili na zabawę z rówieśnikami. Autorka podpowiada, co w tej sytuacji może zrobić nauczyciel.

dr Joanna Czerska, Krzysztof Dobrowolski, Młody Lean Lider

Wyniki badań przedsiębiorczości wśród młodzieży dowodzą, że 53,2 proc. uczniów deklaruje chęć założenia własnej firmy. Młodzi ludzie chcą samodzielnie podejmować decyzje zawodowe i więcej zarabiać. 45,3 proc. respondentów przyznało jednak, że nie ma pomysłu na biznes. Brak wystarczającej wiedzy i doświadczenia wskazał niemal co trzeci badany. Jak wspierać młodzież w tych dążeniach? Warto rozważyć zgłoszenie szkoły do programu Młody Lean Lider.

Małgorzata Taraszkiewicz, Poznaj samego siebie. Część II

Znajomość samego siebie ułatwia podejmowanie nowych wyzwań bez uprzedzeń i lęków. Warto więc przeanalizować składowe inteligencji emocjonalnej i odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Od których powinniśmy zacząć? Jak zabrać się do pracy nad sobą? Zachęcamy do lektury i refleksji.

dr Iwona Grodź, Cicha noc, o której głośno…

Specjalnie dla Państwa dr Iwona Grodź wyszukuje i omawia wartościowe premiery filmowe, na które warto wybrać się ze swoją klasą. Działania edukacyjne związane z filmem, odnoszące się do niego pytania i komentarz autorki z pewnością ułatwią przeprowadzenie ciekawej lekcji wychowawczej, dzięki czemu film i jego przesłanie na długo pozostaną w pamięci uczniów. W grudniowym numerze numerze Cicha noc w reżyserii Piotra Domalewskiego.

Poza tym w „Sygnale” kalendarium, aktualności, recenzje ciekawych książek, rysunek Joanny Marglarczyk, konkurs oraz felietony dr. Tomasza Tokarza i Joanny Krzemińskiej.

Nie jesteś naszym czytelnikiem? Czas to zmienić!

Zamów prenumeratę (infolinia 800 702 902, tel. 61 653 64 30, e-mail zamówienia@oficynamm.pl) i zapytaj o pakiet powitalny.

Zachęcamy do bezpłatnego pobrania przykładowych artykułów, które pochodzą z miesięcznika „Sygnał. Magazyn Wychowawcy".

 Artykuł – Karta na stół

 Artykuł – Kostki zostały rzucone

 Artykuł – Jak nauczyć dzieci dobrze jeść

 Wywiad z Grzegorzem Łapanowskim

ŚWIĘTUJ Z NAMI 15. URODZINY OFICYNY MM

Zapraszamy wszystkich naszych Klientów do wspólnego świętowania!

WEŹ UDZIAŁ W WIELKIM KONKURSIE URODZINOWYM!

Wygraj 1 z 4 wycieczek dla grupy 30-osobowej do Parku Świętego Mikołaja

Szczegóły konkursu dostępne TUTAJ

 Regulamin konkursu „Kto jest autorem słów?"

NEWSLETTER