Informujemy, iż nasz serwis wykorzystuje technologię plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Czasopisma

Wyprzedaż! LIDER. Magazyn Nowoczesnego Sołtysa - WYDANIE ARCHIWALNE 03/04.2018 - PDF Powiększ

LIDER. Magazyn Nowoczesnego Sołtysa - WYDANIE ARCHIWALNE 03/04.2018 - PDF

15,00 zł z VAT

WYDANIE ARCHIWALNE - 03/04.2018 - PDF

O tym przeczytasz w wydaniu 03/04.2018 "LIDERA. Magazynu Nowoczesnego Sołtysa":

 • Dylematy sołtysa. Dlaczego warto zostać radnym?
 • Prawny Niezbędnik Sołtysa - zadania wydziałów urzędu gminy a uprawnienia sołtysów.
 • Śmieci - niewygodny problem. Kto posprząta naszą wieś?

Sprawdź cały spis treści -> wejdź w zakładkę "W tym miesiącu"

Publikacja ma postać pliku PDF i będzie dostarczana za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres e-mail.

More details

Lider. Magazyn Nowoczesnego Sołtysa       

LIDER. Magazyn Nowoczesnego Sołtysa porusza problemy ważne z punktu widzenia gminy i sołectw. Piszemy m.in. o: prawie samorządowym i jego praktycznym zastosowaniu, nowoczesnym zarządzaniu sołectwem, mieszkańcach wsi i ich problemach, funduszach i budżetach sołeckich, wyjątkowych sołeckich inicjatywach. Dodatkowo magazyn zawiera Teczkę sołtysa, czyli zbiór niezbędnych wzorów dokumentów, pism i formularzy.

         

LIDER. Magazyn Nowoczesnego Sołtysa to praktyczny przewodnik po wszystkich aspektach pracy sołtysa. Zapewnia wsparcie w podejmowaniu bezpiecznych decyzji, pomaga w rozwiązywaniu specyficznych problemów, przedstawia konkretne przykłady i wskazówki w zakresie promowania sołectw i aktywizacji mieszkańców, a wszystko z gwarancją, że prezentowane rozwiązania dadzą realne efekty. Przeznaczony jest dla sołtysów zaangażowanych, sprawnych w działaniu, którzy stawiają na aktywność lokalnej społeczności.

Profesjonalne wsparcie doświadczonych ekspertów i praktyków 

Czasopismo tworzą wyłącznie doświadczeni praktycy, na co dzień zaangażowani w sprawy społeczności sołeckiej: prawnicy specjalizujący się w prawie samorządowym, z wieloletnim stażem w obsłudze jednostek samorządu terytorialnego, doświadczeni sołtysi, którzy mogą pochwalić się sukcesami zawodowymi, radni, członkowie organizacji pozarządowych działających na terenach wiejskich, psycholodzy, socjolodzy i pasjonaci polskiej wsi. Autorzy dzielą się swoimi opiniami i wskazują dobre i rzetelne rozwiązania sprawdzone w praktyce.

Naszym celem jest wsparcie sołtysów

Dlaczego warto wybrać nasz magazyn? Dzięki niemu sołtysi:

 • Będą na bieżąco ze zmianami w prawie samorządowym.
 • Dowiedzą się, jak skutecznie rozwiązywać problemy swojego sołectwa i jego mieszkańców.
 • Poznają metody i techniki nowoczesnego zarządzania wsią, wpłyną na jej modernizację i rozwój.
 • Dowiedzą się, jak efektywnie współpracować z instytucjami, sponsorami, urzędami.
 • Skutecznie zaktywizują do działania mieszkańców sołectwa.
 • Poprawnie rozliczą fundusze i budżet oraz zaplanują pracę rady sołeckiej.
 • Otrzymają w Teczce sołtysa niezbędne wzory dokumentów, pism i formularzy.

Korzyści dla gminy:

 • Realne wsparcie dla opiekuna sołectw – czasopismo przejmie funkcję informacyjną i edukacyjną.
 • Wzrost liczby kompetentnych sołtysów w gminie – dzięki poradom naszych ekspertów.
 • Więcej zrealizowanych celów w sołectwach.
 • Znaczący wzrost kompetencji zawodowych i osobistych sołtysów.
 • Spadek liczby problemów mieszkańców wsi – dzięki wykorzystaniu praktycznej wiedzy z magazynu.
 • Realne oszczędności finansowe.

Co, gdzie, kiedy? Informacje – najważniejsze wiadomości z życia gmin, sołectw, planowane wydarzenia i spotkania.

Nowoczesna wieś – nowinki i innowacyjne inicjatywy sołtysów.

Sołtys liderem – sołtys radnym, sołtys powiernikiem, sołtys mediatorem, współpraca sołtysów z organami gminy, organizacjami, instytucjami.

Prawo samorządowe w praktyce – przykłady stosowania prawa samorządowego w sołectwach (m.in. ochrona danych osobowych, tworzenie statutów, organizacja zebrań).

Problemy mieszkańców wsi – praktyczne porady, jak rozwiązać problemy mieszkańców sołectwa (m.in. alkoholizm, narkomania, wykluczenie społeczne).

Dokumenty sołtysa – teczka z niezbędnymi w pracy sołtysa dokumentami (m.in. pisma, formularze, ogłoszenia, protokoły).

Europa i świat. Jak to robią inni? – ciekawe i oryginalne pomysły na promowanie sołectw i aktywizację mieszkańców wsi z całego świata.

Sołeckie inicjatywy – pomysły na rozwój wsi, jej modernizację, wykorzystanie funduszy.

Poradnik sołtysa – sołtysi piszą dla sołtysów i krok po kroku podpowiadają np., jak zorganizować zlot samochodowy na wsi, wykorzystać internet w sołectwie, współpracować z instytucjami.

Pytania do eksperta – radca prawny odpowiada na pytania, rozwiewa wątpliwości, tłumaczy zawiłości prawa samorządowego.

Supersołtys – wywiady i prezentacje wyjątkowych polskich sołtysów – dołącz do grona aktywnych liderów!

Po godzinach. Piękna nasza Polska cała – daj się zaskoczyć i zachwycić – pokazujemy wybrane polskie wsie, niepowtarzalne pod względem krajoznawczym, tematycznym i turystycznym.

Szczegółowe informacje:

ISSN:2544-1973
Numer:1 (3) styczeń-luty 2018
Liczba stron:56
Częstotliwość ukazywania się:dwumiesięcznik
Parametry techniczne:czasopismo, format A4

Publikacja ma postać pliku PDF i będzie dostarczana za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres e-mail.

Redakcja

Agnieszka Korcz

Redaktor prowadząca

tel. 61 653 64 30 wew. 88

akorcz@oficynamm.pl

Stali współpracownicy

Kinga Bartkowiak

Absolwentka etnologii, copywriterka, blogerka. Miłośniczka zdrowego stylu życia, jogi i medytacji. Pasjonatka polskiej wsi.

Magdalena Goetz

Magdalena Goetz

Psycholożka i psychoterapeutka zajmująca się terapią młodzieży i dorosłych, prowadzi warsztaty psychoedukacyjne oraz szkoli rady pedagogiczne. Angażuje się w projekty związane z promowaniem równości w edukacji i troską o psychiczny dobrostan osób pracujących w zawodach usług społecznych.

dr Paweł Kuczma

Doktor nauk prawnych, radca prawny, nauczyciel akademicki, autor blisko 60 artykułów naukowych oraz 4 książek.

Michał Łyszczarz

Prawnik, główny specjalista w Wydziale Oświaty w Urzędzie Miasta w Dąbrowie Górniczej, współautor komentarza do Ustawy o systemie oświaty oraz szeregu publikacji z zakresu prawa oświatowego.

Bernadeta Odrzywolska

Nauczycielka języka polskiego w I LO w Nowym Sączu. Członkini Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji Gminy Iwkowa oraz Towarzystwa Absolwentów i Przyjaciół I Gimnazjum i Liceum im. Jana Długosza w Nowym Sączu.

Jacek Piwowarski – sołtys

Z wykształcenia polonista, z zamiłowania działacz społeczny i entuzjasta nowych technologii. Sołtys wsi Wiązownica Kolonia oraz radny Rady Miejskiej w Staszowie woj. świętokrzyskie. Przewodniczący Komisji Edukacji, Kultury i Sportu. Od ponad 12 lat w organizacjach pozarządowych, obecnie prezes Zarządu Stowarzyszenia Dolina Kacanki. Alumn VIII Edycji Programu Liderzy PAFW. Od kilku lat wprowadza dorosłych w świat Internetu, jako Latarnik Polski Cyfrowej oraz wpiera organizacje pozarządowe i grupy nieformalne w nowych technologiach jako Mobilny Doradca ICT w Programie Sektor 3.0. Jako jeden z nielicznych w Polsce prowadzi bloga sołtysa www.soltyswsi.pl.

Krzysztof Popiel

Wieloletni pracownik administracji rządowej i samorządowej. Autor szeregu publikacji, dotyczących spraw oświatowych, spraw samorządowych oraz spraw z zakresu prawa pracy.

Krzysztof Ratajczak – sołtys

Rocznik 1986, sołtys wsi Rosnówko-Walerianowo, gmina Komorniki w województwie wielkopolskim. Rdzenny mieszkaniec wsi Rosnówko z dziada, pradziada.  Absolwent Technikum Geodezyjno Drogowego w Poznaniu. Od 10 lat właściciel firmy geodezyjno-kartograficznej. Ukończył kurs przygotowawczy R3 – do zawodu rolnika.  Żona, troje dzieci. W czasie wolnym wędkuje i spędza czas na to torze motocrossowym.

dr Marta Szczygieł

Doktor socjologii ze specjalizacją w socjologii kultury. Badaczka. Podróżniczka. Autorka. Wykształcenie zdobywała w Japonii, gdzie przeprowadzała badania związane z analizą porównawczą i „kulturowym zaprogramowaniu” człowieka.  

Paulina Śliwińska

Edukatorka, pasjonatka samorozwoju, animatorka sportowa. Jest autorką szeregu artykułów i publikacji z dziedziny biomedycyny i inżynierii genetycznej. Od lat fascynuje się tematami związanymi z rozwojem, doskonaleniem i kompetencjami miękkimi.

Małgorzata Taraszkiewicz

Prezes Europejskiego Stowarzyszenia Psychologów i Pedagogów Szkolnych. Psycholog edukacyjny, neurometodyk, ekspert ds. diagnozy strategii uczenia się dzieci i dorosłych.

Dorota Trocha – sołtys

Absolwentka Administracji Samorządowej i Administracji Europejskiej. Ukończyła studia podyplomowe z Zarządzania Zasobami Ludzkimi na UAM w Poznaniu. Od ponad 30 lat realizuje się pracując społecznie dla mieszkańców swojej miejscowości i całej gminy. Od 11 lat pełni funkcje sołtysa oraz radnej Gminy Komorniki.

Paulina Warchoł

Absolwentka japonistyki, tłumaczka, autorka publikacji naukowych o tematyce politologicznej. Pasjonatka podróży i pilot wycieczek.

Dominik Występski – sołtys

Od roku 2011 sołtys wsi Wiry, a od 2014 roku Radny Gminy Komorniki. Z wykształcenia technik pojazdów samochodowych, przedsiębiorca, właściciel warsztatu mechaniki pojazdowej. Członek Automobilklubu Wielkopolski. Społecznik, pasjonat motoryzacji i sportu oraz miłośnik historii Polski. Organizator imprezy „Piknik z Motoryzacją”.

Jakub Zalewski – sołtys

Sołtys sołectwa Dankowice w gminie Krzepice (powiat kłobucki, woj. śląskie). Z wykształcenia ratownik medyczny. Pracuje w pogotowiu ratunkowym oraz jest nauczycielem akademickim. Zakochany w swojej miejscowości, pasjonat lokalnej historii i kultury, miłośnik turystyki i animator społeczny.

Spis artykułów wydania 03/04.2018:

DZIAŁ: NOWOCZESNA WIEŚ

 • Tworzenie nowych sołectw
 • Skutki klęsk żywiołowych na wsi

DZIAŁ: PRAWO SAMORZĄDOWE W PRAKTYCE

 • Prawny Niezbędnik Sołtysa. Zadania wydziałów urzędu gminy i uprawnienia sołtysów
 • Dylematy sołtysa. Dlaczego warto zostać radnym?

DZIAŁ: SOŁTYS LIDEREM

 • Bariery we współpracy z radnymi, wójtem i burmistrzem

DZIAŁ: SUPERSOŁTYS

 • Rozmowa z Albinem Marianem Czekalskim - sołtysem wsi Zakrzewo

DZIAŁ: DOKUMENTY SOŁTYSA

 • Czy emocje pracują na Twoją korzyść? Ćwiczenie
 • Wniosek o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej

DZIAŁ: PROBLEMY MIESZKAŃCÓW WSI

 • Przemoc w rodzinie

DZIAŁ: SOŁECKIE INICJATYWY

 • Zebranie wiejskie. Najważniejsze narzędzie polityki sołtysa
 • Wiejscy animatorzy kultury - skuteczne działania

DZIAŁ: PORADNIK SOŁTYSA

 • Poznaj samego siebie. Autodiagnoza kompetencji emocjonalno-społecznych
 • Współpraca sołtysa z proboszczem i parafią
 • Śmieci - niewygodny problem. Kto posprząta naszą wieś?

DZIAŁ: PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA

 • Swołowo - ludowe muzeum i wieś z tradycjami

DZIAŁ: EUROPA I ŚWIAT

 • Czarownice w mieście

Najlepszym dowodem najwyższej jakości czasopisma „Lider. Magazyn Nowoczesnego Sołtysa" są opinie naszych Klientów.

Lider jest mega odmienny od dostępnych na rynku publikacji dla sołtysów, uważam, że jest merytorycznie bardzo dobry i przejrzysty, a co ważne czyta się z dużym zainteresowaniem. Wkładka z podpowiedzią – wzorami ogłoszeń, zebrań sołeckich czy protokołami z zebrań wiejskich i spotkań rad sołeckich jest super pomysłem. Lider jest dla sołtysów, a nie dla rolników, jak inne dostępne na rynku publikacje. Profesjonalizm!

Dorota Trocha
Sołtys wsi Chomęcice, radna Gminy Komorniki.

Jestem pod dużym wrażeniem szaty graficznej i poruszanych tematów. Mam nadzieję, że Lider dużo zmieni na polskich wsiach i pokaże, że sołtysi też mają szanse realnie wpływać na małe społeczności.

Kinga Bartkowiak
Absolwentka etnologii, copywriterka, blogerka. Pasjonatka wsi.

Lider. Magazyn Nowoczesnego Sołtysa to praktyczny i merytoryczny przewodnik po meandrach prawa, które na co dzień obowiązują każdego sołtysa.  Magazyn dzięki współpracy z sołtysami wspiera lokalnych liderów, dając im inspirację i praktyczne wykorzystanie swoich możliwości. 

Jacek Piwowarski
Sołtys wsi Wiązownica-Kolonia, radny Rady Miejskiej w Staszowie.

Jak sama nazwa wskazuje, gazeta „Lider” to magazyn nowoczesnego sołtysa. Jest informatorem i poradnikiem dla aktywnych działaczy społecznych. Na łamach dwumiesięcznika poruszane są kwestie, z którymi na co dzień zmagają się lokalne społeczności. Zespół redakcyjny nie unika trudnych tematów – raportów na temat polskiej wsi, pytań do ekspertów oraz cennych wskazówek z zakresu prawa samorządowego. 
Mocną stroną  „Lidera” jest to, że na łamach gazety, w obszerny sposób prezentowane są tzw. ”dobre praktyki”. Wśród nich znajdują się rozmowy z sołtysami i inspirujące przykłady wielu, ciekawych inicjatyw realizowanych w sołectwach na terenie naszego kraju.

Jakub Zalewski
Sołtys wsi Dankowice

,,Lider. Magazyn Nowoczesnego Sołtysa" to, jak sam tytuł wskazuje, lider (na rynku) wśród tego typu czasopism, propagujący nowoczesny styl sołtysowania, na miarę XXI wieku, polski i europejski zarazem. Do tego wysoki poziom merytoryczny, językowy i graficzny pisma czyni je atrakcyjnym zarówno ,,dla branży", jak i dla zwykłego czytelnika, zainteresowanego sprawami własnego sołectwa.

Bernadeta Odrzywolska
Nauczycielka języka polskiego w I LO w Nowym Sączu. Członkini Stowarzyszenia „Na Śliwkowym Szlaku”, członkini  Stowarzyszenia Rozwoju i Promocji Gminy Iwkowa

Korzystamy z Państwa oferty od początku tego roku i jesteśmy zadowoleni z tematyki podnoszonej w czasopiśmie LIDER. Dużo ciekawych artykułów, cieszę się że dotyczą one również aktualnych zagadnień samorządu i jednostek pomocniczych.

Marek Koniarczyk
Gmina Szydłowiec

„Lider. Magazyn Nowoczesnego Sołtysa" to niezastąpione narzędzie do zgodnej z prawem i elastycznej działalności sołtysa i samorządu miejskiego, a tym samym jest czynnikiem stymulującym rozwój lokalnej społeczności.

Zbigniew Dolata
Sekretarz Gminy Ostrów Wielkopolski

Powiązane

Testuj za darmo
Newsletter