Informujemy, iż nasz serwis wykorzystuje technologię plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Potrzebne procedury smogowe dla placówek oświatowych

Dodano: 11.01.2017

W związku z niepokojącymi informacjami o zjawisku wielokrotnego przekraczania norm zanieczyszczenia powietrza w różnych regionach kraju Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak zaapelował do szefów trzech resortów: edukacji, zdrowia i środowiska, o sformułowanie wytycznych uwzględniających sposób postępowania placówek oświatowych i innych miejsc pobytu dzieci w takich sytuacjach.

RPD uważa, że problem smogu w sposób szczególny dotyczy dzieci. – Nie jest nowy, jednak wydaje się, że w chwili obecnej stanowi większe zagrożenie dla zdrowia i życia dzieci – pisze w wystąpieniu do Minister Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej, Ministra Zdrowia Konstantego Radziwiłła i Ministra Środowiska Jana Szyszki.

Rzecznik w wystąpieniu generalnym zwrócił się o podjęcie współpracy w celu jak najskuteczniejszej ochrony zdrowia dzieci. Zaapelował o pilne sformułowanie wytycznych o charakterze systemowym, uwzględniających sposób postępowania placówek oświatowych i innych miejsc pobytu dzieci w sytuacji podwyższonych norm zanieczyszczenia powietrza, a następnie przekazanie informacji w tym zakresie do wiadomości publicznej za pośrednictwem m.in. środków masowego przekazu, kuratorów oświaty, SANEPID-ów, samorządów i dyrektorów placówek.

Wystąpienie Rzecznika Praw Dziecka do Ministrów: Edukacji Narodowej, Zdrowia, Środowiska (PDF)

Źródło: Biuro Rzecznika Praw Dziecka

Testuj za darmo
Newsletter