Informujemy, iż nasz serwis wykorzystuje technologię plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Wcześniej na emeryturę od października 2017

Prezydent Andrzej Duda podpisał 19 grudnia 2016 r. ustawę obniżającą wiek emerytalny. Od 1 października 2017 r. na emeryturę będą mogły przechodzić kobiety w wieku 60 lat oraz mężczyźni w wieku 65 lat.

Decyzja o przejściu na emeryturę będzie pozostawiona samym zainteresowanym, którzy będą mogli ocenić swój stan zdrowia, sytuację i pozycję na rynku pracy, z także uwzględnią plany dotyczące długości odpoczynku po zakończeniu aktywności zawodowej. Dzięki informacji z ZUS dowiedzą się, na jaką emeryturę będą mogli liczyć i zadecydują, czy skorzystają z prawa do emerytury, czy będą kontynuować pracę zawodową.

Wskaźniki zatrudnienia wśród osób w wieku 25–49 lat w Polsce są wyższe niż średnia unijna, ale wśród osób po 50. roku życia zaczynają gwałtownie spadać, co świadczy o tym, że polski rynek pracy nie jest przygotowany na tak znaczące podniesienie wieku emerytalnego, jakie nastąpiło po 1 stycznia 2013 r.

Źródło: Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej

Testuj za darmo
Newsletter