search

Przedszkole nie odeśle chorego dziecka, choć MEN rozważa nowe procedury

10 września 2019
Przedszkole nie odeśle chorego dziecka, choć MEN rozważa nowe procedury

Przedszkolanka nie może odesłać chorego dziecka do domu, bo nie ma ku temu żadnej podstawy prawnej. Potwierdza to resort edukacji w odpowiedzi na interpelację poselską. Jednocześnie zapewnia, że pracuje z Ministerstwem Zdrowia nad wypracowaniem odpowiednich regulacji. Na razie sugeruje, by procedury postępowania w sytuacji kryzysowej określić w dokumentach określających zasady pracy placówki.

– Rozpoznanie choroby następuje przez lekarza i przez niego powinno być udokumentowane. W wypadku podejrzenia, że dziecko przyprowadzone do przedszkola jest chore, nauczyciel powinien poinformować rodzica o tym, że w razie pogorszenia stanu zdrowia może zostać powiadomiony o konieczności odebrania dziecka, a w sytuacji zagrożenia zdrowia wzywa pogotowie ratunkowe – tłumaczy Iwona Michałek, wiceminister edukacji, potwierdzając w odpowiedzi na interpelację poselską, że nie ma przepisów, które regulowałyby postępowanie w sytuacji, gdy rodzic przyprowadza do przedszkola lub szkoły chore dziecko.

Statut lub regulamin

Wiceminister edukacji podkreśla, że statut może regulować również procedury postępowania w sytuacjach kryzysowych np. w przypadku zachorowania dziecka w przedszkolu, określając zakres koniecznych czynności nauczyciela w sytuacji zaobserwowania złego samopoczucia – choroby dziecka.

Zaświadczenia wydawane przez lekarza stanowią dokumentację medyczną, zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z 9 listopada 2015 r. w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania Zasady udostępniania dokumentacji medycznej określają przepisy ustawy o Prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Podmioty, którym można udostępnić dokumentacje medyczną określają przepisy art. 26 ww. ustawy.

 – Jednocześnie zgodnie z przepisami ustawy Prawo oświatowe, w celu zapewnienia dziecku podczas pobytu w publicznej placówce odpowiedniej opieki, rodzic dziecka powinien przekazać dyrektorowi placówki uznane przez niego za istotne dane o stanie zdrowia dziecka. Należy podkreślić, że udzielanie świadczeń zdrowotnych nie należy do podstawowych zadań przedszkola, jednak w niektórych przypadkach istnieje konieczność np. podania dziecku przewlekle choremu leku lub wykonania zalecanych przez lekarza świadczeń pielęgnacyjnych w trakcie jego pobytu w przedszkolu. Kwestie te nie są obecnie uregulowane przepisami prawa – tłumaczy Michałek.

Ministerstwo Edukacji Narodowej określiło obszar najbliższej współpracy z Ministerstwem Zdrowia. Analizie zostaną poddane możliwości m.in.:

  • zintegrowania profilaktycznej opieki zdrowotnej w przedszkolu;
  • zdefiniowania obszaru współpracy pomiędzy podmiotami sprawującymi profilaktyczną opiekę zdrowotną nad dziećmi oraz pracownikami przedszkola;
  • wskazania osób oraz sposobu sprawowania opieki nad dziećmi przewlekle chorymi i niepełnosprawnymi w przedszkolu;
  • określenia zasad współpracy z rodzicami/opiekunami oraz sposobu wsparcia ich w korzystaniu z prawa do świadczeń opieki zdrowotnej.

Źródło: www.prawo.pl