Dodatkowy miliard w subwencji zostanie podzielony na wszystkie samorządy

Podwyżka wynagrodzeń dla nauczycieli nie jest podwyżką jedynie na cztery miesiące, ale podwyżką na stałe – zapewnił dziś podczas konferencji prasowej Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski.

Szef MEN wskazał, że  środki na zwiększone wynagrodzenie w przyszłym roku będą ujęte w przyszłorocznej subwencji.- Mamy dodatkowy miliard złotych dla samorządów przeznaczony na podwyżki płac nauczycieli. Podwyżki te nie są tylko do końca tego roku. Jest to stała podwyżka płac nauczycieli – wskazał minister edukacji. 

Minister Dariusz Piontkowski zwrócił również uwagę na to, że koszty funkcjonowania edukacji nie są wyłącznie pokrywane ze środków budżetu państwa. Środki te zagwarantowane są w dochodach samorządów, nie tylko w subwencji oświatowej.

Szef MEN odniósł się również do wypowiedzi wiceprezydent Warszawy, która stwierdziła, że z rozporządzenia w sprawie podziału subwencji oświatowej w 2019 r. wynika, że stolica nie może liczyć nawet na złotówkę.

– To nieprawda. Policzyliśmy to. Warszawa jeszcze w tym roku otrzyma 36,8 mln zł dodatkowych pieniędzy – powiedział szef MEN. 

Źródło: www.gov.pl