Edukacja zdrowotna od nowego roku szkolnego
Ministerstwo Edukacji Narodowej kończy prace nad projektem podstawy programowej kształcenia ogólnego w zakresie przedmiotu „edukacja zdrowotna”. W odpowiedzi na interpelację poselską wyjaśniło m.in. kto ma uczyć nowego przedmiotu i jak się do tego przygotować.
Poza nauczycielami, którzy ukończyli studia lub studia podyplomowe z edukacji zdrowotnej i mają przygotowanie pedagogiczne, kwalifikacje do nauczania nowego przedmiotu będą posiadali nauczyciele biologii, wychowania fizycznego, wychowania do życia w rodzinie, psychologowie – wymieniła wiceszefowa MEN Katarzyna Lubnauer. Przypomniała, że dotychczasowa podstawa programowa w zakresie nieobowiązkowego przedmiotu „wychowanie do życia w rodzinie” skupia się przede wszystkim wokół treści związanych z funkcjami rodziny, miłością, przyjaźnią, pełnieniem ról małżeńskich i rodzicielskich, seksualnością człowieka, prokreacją, problemami okresu dojrzewania. Z kolei zagadnienia ujęte w projektowanej podstawie nowego przedmiotu zostały rozbudowane o treści związane ze zdrowiem i aktywnością fizyczną, odżywianiem, zdrowiem psychicznym, społecznym i środowiskowym, internetem i profilaktyką uzależnień.
Projekt podstawy programowej kształcenia ogólnego w zakresie przedmiotu „edukacja zdrowotna” ma być skierowany do konsultacji publicznych i uzgodnień na przełomie października i listopada br., a wejść w życie od 1 września 2025 r.
Źródło: portalsamorzadowy.pl