Żłobki i przedszkola czynne od 6 maja na nowych zasadach

O możliwości uruchomienia żłobków i przedszkoli od 6 maja 2020 r. poinformował podczas konferencji prasowej 29 kwietnia premier Mateusz Morawiecki. Zaznaczył jednak, że ostateczna decyzja będzie należała do właścicieli tych placówek.

Wytyczne dotyczące placówek prowadzących opiekę nad dziećmi do 3 lat, przedstawione na stronie internetowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, skierowane są zarówno do instytucji prowadzących, dyrektorów, opiekunów, jak i rodziców. Ci ostatni powinni, możliwie jak najszybciej, przekazywać dyrektorowi lub opiekunowi informacje o stanie zdrowia dziecka.

Prowadzący placówki powinni natomiast pamiętać o:

 – możliwości ograniczenia liczby dzieci w żłobku, klubie dziecięcym oraz u dziennego opiekuna;

– zaplanowaniu organizacji pracy na podstawie analizy zebranych zdalnie (np. telefonicznie lub mailowo) informacji od rodziców o liczbie uczestników oraz godzinach zajęć opiekuńczych;

– przekazaniu rodzicom informacji o czynnikach ryzyka COVID-19 zarówno u dziecka, jego rodziców lub opiekunów, jak i innych domowników oraz o odpowiedzialności za podjętą decyzję związaną z wysłaniem dziecka na zajęcia, jak i dowożeniem dziecka do instytucji.

Źródło: portalsamorzadowy.pl