Resort edukacji pracuje nad rozporządzenie ws. zwiększenia subwencji

MEN po raz kolejny potwierdza zwiększenie subwencji oświatowej. Główny cel to pokrycie wydatków na podwyżki dla nauczycieli – projekt miał być gotowy w zeszłym tygodniu. Minister edukacji potwierdza, że pieniądze będą, ale nie informuje na razie, ile.

Od kwietnia 2018 r. średnie wynagrodzenia nauczycieli wzrosły o 5,35 proc. – kolejna podwyżka wynagrodzeń planowana była od stycznia 2020 r. Zmiana w KN ma sprawić, że pedagodzy podwyżkę dostaną we wrześniu, nie będzie to 5 proc., ale 9,6 proc. Wyższe pensje nauczyciele mają dostać do 30 września 2019 r.

Większa subwencja oświatowa
MEN obiecał, że samorządy dostaną wyższą subwencję oświatową. Będzie to dodatkowy miliard złotych w subwencji oświatowej na obiecane przez rząd podwyżki dla nauczycieli od września tego roku. Resort edukacji po raz kolejny zapewnił, że już w najbliższych dniach poznamy kwotę, o którą zwiększy się subwencja oświatowa.

Szef MEN Dariusz Piontkowski spotkał się także z przedstawicielami Związku Gmin Wiejskich RP. Tematem spotkania były kwestie dotyczące m.in. organizacji oraz finansowania oświaty. Przedstawiciele samorządów zwrócili uwagę na potrzebę zmiany obecnego systemu finansowania oświaty oraz działań racjonalizujących organizację i funkcjonowanie szkół z uwzględnieniem mechanizmów wyrównywania szans edukacyjnych.  

W trakcie spotkania dyskutowano również o kwestiach związanych z finansowaniem podwyżek dla nauczycieli przewidzianych od 1 września bieżącego roku. Minister Dariusz Piontkowski zadeklarował, że zgodnie
z obietnicą premiera Mateusza Morawieckigo na ten cel przeznaczone zostaną dodatkowe środki w wyniku przesunięć w planie wydatków budżetu państwa.

 

Źródło: www.prawo.pl