O wznowieniu strajku zdecydują nauczyciele

W środę rozpoczynają się wakacje, ale nie milkną pytania o to, co będzie po nich. Czy nauka rozpocznie się zgodnie z planem, czy może nauczyciele będą kontynuować strajk? Sławomir Broniarz, szef ZNP, nie daje jednoznacznej odpowiedzi.

Panie premierze Mateuszu Morawiecki, dajemy panu czas do września, czekamy na konkretne rozwiązania – mówił pod koniec kwietnia Sławomir Broniarz, prezes ZNP, oznajmiając decyzję o zawieszeniu strajku nauczycieli, który trwał od 8 kwietnia. Rząd prace nad zmianami podjął, ale jego propozycje nie zadowalają nauczycieli. Najbliższy możliwy termin kontynuacji strajku to wrzesień.

Czy szkoły ruszą we wrześniu?

W czwartek Sławomir Broniarz powiedział, że to, czy protest nauczycieli zostanie wznowiony, będzie zależało od nauczycieli i decyzji władz statutowych związku. Aby strajk mógł zostać wznowiony, niezbędne jest referendum. Broniarz zaznaczył, że ewentualne referendum będzie miało dwojakie znaczenie – formalne, wynikający z treści ustawy o rozwiązywaniu sporów, ale będzie także elementem pewnego sondażu pozwalającego powiedzieć, jaka liczba nauczycieli chce wznowienia strajku.

– Kiedy to referendum się odbędzie i kiedy zostanie ogłoszone, to jest zależne po pierwsze od tego, jak poprowadzona będzie konsultacja z nauczycielami, członkami związku i pracownikami oświaty, a także od tego, jaka będzie decyzja władz statutowych związku – poinformował.

Źródło: www.prawo.pl