Międzynarodowe sukcesy polskich uczniów

Podczas tegorocznych olimpiad, chemicznej w Paryżu oraz informatycznej w Bratysławie, reprezentanci naszego kraju osiągnęli znakomite wyniki, zajmując tym samym czołowe miejsca w klasyfikacji medalowej.

W Paryżu podczas 51. Międzynarodowej Olimpiady Chemicznej polscy uczniowie zdobyli cztery medale.

Nasz kraj reprezentowali: Grzegorz Procyk z Torunia, Dominik Bałaban z V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie, Kordian Głąbowski z II LO im. Mieszka I w Szczecinie oraz Mikołaj Wawrzyniec Popławski z II LO w Przemyślu.

Polacy uczestniczyli do tej pory we wszystkich 50 Międzynarodowych Olimpiadach Chemicznych, 203 zawodników przywiozło w sumie 191 medali w tym: 51 złotych, 76 srebrnych i 64 brązowe.

W liczbie zdobytych złotych medali w latach 2004 – 2018 wyprzedzają nas Chiny, Korea, Tajwan i Rosja. Tym samym zajmujemy pierwsze miejsce wśród państw Unii Europejskiej, drugie w Europie i piąte w Świecie.

Podczas XXVI Olimpiady Informatycznej Krajów Europy Środkowej w Bratysławie, Polskę reprezentowali: Marek Skiba z I LO im. Stanisława Staszica w Lublinie, Jakub Wasilewski z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie, Miokołaj Stępiński z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie oraz Mieszko Grodzicki z VI LO im. Jana Kochanowskiego w Radomiu.

Reprezentacja Polski uzyskała znakomite wyniki. Drugie miejsce w rankingu wywalczył Marek Skiba (ex aequo z reprezentantem Ukrainy), zdobywając tym samym złoty medal.

Srebrne medale zdobyli Mieszko Grodzicki oraz Mikołaj Stępiński, uzyskując odpowiednio 6 i 10 miejsca w rankingu. Brązowy medal uzyskał Jakub Wasilewski.

W pierwszej dziesiątce rankingu znalazło się więc trzech naszych zawodników. W nieoficjalnej klasyfikacji drużynowej Polska zajęła pierwsze miejsce.

Źródło: www.gov.pl