Koronawirus – możliwe zmiany w sposobie wystawiania zwolnień i środki dezynfekujące dla szkół

Rząd chce, by w instytucjach użyteczności publicznej, takich jak szkoły, muzea, urzędy – zostały zainstalowane dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk.

O tym, że zostanie złożone zamówienie na milion litrów środka dezynfekującego, który zostanie dostarczony do wszystkich szkół w Polsce poinformował szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Produkcję tych środków zlecono Polfie Tarchomin i Orlenowi.

Zgodnie z deklaracjami Orlenu pierwszych 100 tys. litrów płynu spodziewać się można około 14 marca. „Nieco wcześniej będziemy pozyskiwać od Polfy Tarchomin płyny w mniejszych opakowaniach” – powiedział Dworczyk.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował z kolei, że uruchamiana jest właśnie telediagnostyka, by chorzy mogli uzyskać zwolnienia lekarskie przez telefon, bez konieczności udawania się do przychodni do lekarza rodzinnego.

Specjalna ustawa już w Senacie

Ponadto uchwalona w poniedziałek przez Sejm ustawa dotycząca szczególnych rozwiązań związanych z rozprzestrzenianiem się koronawirusa będzie rozpatrywana przez Senat. Prace nad nią zostaną podjęte jeszcze dziś na nadzwyczajnym posiedzeniu.

Źródło: samorzad.pap.pl