search

Iwona Michałek nowym Sekretarzem Stanu w MEN

03 lipca 2019
Iwona Michałek nowym Sekretarzem Stanu w MEN

Iwona Michałek odebrała 2 lipca br. nominację na stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki. Stanowisko to zostało utworzone na mocy rozporządzenia Rady Ministrów. Zgodnie z nim Pełnomocnik jest Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

– Podczas m.in. rozmów „Okrągłego stołu” i w trakcie prac ministerialnych okazuje się, że bardzo ważną funkcją, która powinna być uwypuklona, jest funkcja wychowawcza szkoły. Dlatego uznaliśmy, że warto powołać Pełnomocnika ds. wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki – powiedział Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, wręczając nominację na to stanowisko. 

Szef MEN zaznaczył, że do obowiązków nowego Sekretarza Stanu będzie należało koordynowanie prac związanych ze wzmacnianiem wychowawczej roli szkoły, jak również z bezpieczeństwem ucznia:

– Pani minister Iwona Michałek będzie odpowiadała za te prace związane z funkcją wychowawczą szkoły. Pamiętajmy, że jest to funkcja wspomagająca rodzinę. Tu będą również te elementy związane z bezpieczeństwem ucznia, wyeliminowaniem, a przynajmniej ograniczeniem agresji rówieśniczej – zaznaczył minister edukacji. 

Wiceminister Iwona Michałek podkreśliła, że dzięki nowej funkcji będzie mogła wesprzeć dotychczasowe działania MEN.

– Cieszę się, że znalazłam się w tak dobrym gronie znakomitych fachowców. Przyglądam się bardzo mocno obradom „Okrągłego stołu” i wiem, że jest tam dużo postulatów wychowawczych – zaznaczyła Iwona Michałek, obierając nominację z rak ministra Dariusza Piontkowskiego.

Wiceszefowa MEN podkreślała, że w pierwszej kolejności chce zająć się przeanalizowaniem obowiązujących obecnie aktów prawnych dotyczących wychowania. Jej celem będzie również przyjrzenie się wnioskom płynącym z obrad „Okrągłego stołu”, a następnie zaproponować nowe rozwiązania w tej kwestii.

– Mam nadzieję, że moja praca przyczyni się do zwiększenia efektywności procedur wychowawczych – podsumowała.

Na stanowisko Pełnomocnika Rządu ds. wspierania wychowawczej funkcji szkoły i placówki Iwona Michałek została powołana przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego w poniedziałek, 1 lipca br.

Iwona Michałek to była nauczycielka biologii, wicekurator kujawsko-pomorska i była pełniąca obowiązki kuratora. Zajmowała się nadzorem pedagogicznym, a także pełniła funkcję Rzecznika Praw Ucznia w Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy. Iwona Michałek była edukatorem w zakresie przestrzegania praw ucznia i dziecka oraz koordynatorem regionalnym Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie ds. edukacji o tolerancji.

Źródło: www.gov.pl