Informujemy, iż nasz serwis wykorzystuje technologię plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

GIODO zaprasza szkoły do udziału w Programie edukacyjnym „Twoje dane – Twoja sprawa”

GIODO zachęca do przesyłania zgłoszeń szkoły i placówki doskonalenia zawodowego nauczycieli chcących uczestniczyć w VIII edycji „Twoje dane - Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli” prowadzonego przez Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych (GIODO),

Dzięki realizacji projektu będą one bowiem mogły poszerzyć swoją ofertę edukacyjną o treści związane z ochroną danych osobowych i prawem do prywatności, by kształtować świadome i odpowiedzialne postawy wśród uczniów.

Program „Twoje dane – Twoja sprawa” jest jednym z najważniejszych i niezwykle potrzebnych działań edukacyjnych GIODOmówi dr Edyta Bielak-Jomaa, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych (GIODO). – Jest realizowany od 2009 roku i stanowi cenną inspirację dla nauczycieli, uczniów i rodziców, którzy biorąc w nim udział, pokazują, w jaki sposób od najmłodszych lat można uczyć dzieci zasad ochrony danych osobowych, przekazując trudne treści podczas lekcji, pogadanek oraz przy wykorzystaniu gier i zabaw – dodaje.

Program jest realizowany w dwóch etapach:

  • najpierw wiedzę z zakresu ochrony danych osobowych i prawa do prywatności poszerzają nauczyciele, którzy m.in. biorą udział w dwudniowej konferencji szkoleniowo-informacyjnej, podczas której GIODO przekazuje im pakiet materiałów edukacyjnych, w skład którego wchodzą: broszury informacyjne dotyczące zasad przetwarzania danych osobowych, scenariusze lekcji, prezentacje multimedialne i inne pomoce dydaktyczne ułatwiające realizację Programu. Materiały te i informacje są obowiązkowo przekazywane również radom pedagogicznym,
  • w kolejnym etapie nauczyciele wiedzę zdobytą podczas szkolenia GIODO upowszechniają wśród uczniów, zarówno podczas lekcji z różnych przedmiotów, jak i podejmując się realizacji innych niestandardowych działań.

Bogactwo przedsięwzięć realizowanych przez placówki biorące udział w Programie „Twoje dane – Twoja sprawa” jest ogromne, o czym świadczy pełna lista tych inicjatyw, która jest dostępna na stronie internetowej GIODO mówi dr Edyta Bielak-Jomaa.

Od ubiegłego roku cennym uzupełnieniem Programu są „Lekcje z GIODO”. To cykl wykładów online, prowadzonych przez ekspertów z Biura GIODO, podczas których omawiane są najbardziej interesujące i nurtujące nauczycieli zagadnienia z zakresu ochrony danych osobowych i prywatności. Dotąd odbyły się dwie takie lekcje. Pierwsza poświęcona była monitoringowi wizyjnemu, druga zaś elektronicznej dokumentacji szkolnej i jej udostępnianiu.

Patronat honorowy nad Programem sprawują Minister Edukacji Narodowej i Rzecznik Praw Dziecka, a szczegółowe informacje na jego temat dostępne są na stronie internetowej GIODO pod linkiem www.giodo.gov.pl/giododzieciom.

Z kolei więcej informacji dotyczących jego obecnej, VIII edycji można znaleźć pod adresem http://giodo.gov.pl/pl/1520300/10120.

Termin przyjmowania zgłoszeń upływa 29 września 2017 r.

Rocznie do Programu przystępuje ponad 250 placówek, które podejmują różne działania edukacyjne na rzecz upowszechniania wiedzy o  ochronie danych osobowych i prawa do prywatności. Statystycznie rocznie Program realizuje ok. 4000 nauczycieli oraz 30 000 uczniów w całej Polsce, którzy angażują społeczność szkolną i środowisko lokalne, aby idea ochrony prywatności i danych osobowych stanowiła ważny element edukacji szkolnej i pozaszkolnej. 

Patronat nad wydarzeniem objęło czasopismo „Szkoła. Miesięcznik Dyrektora".

Testuj za darmo
Newsletter