Informujemy, iż nasz serwis wykorzystuje technologię plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Prawa mieszkańców domów pomocy społecznej – raport Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur

Na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich dostępny jest pierwszy kompleksowy raport dotyczący przestrzegania praw mieszkańców domów pomocy społecznej.

Raport przygotowali eksperci Krajowego Mechanizmu Prewencji Tortur (KMPT) – zespół Biura RPO zajmującego się zapobieganiem torturom, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu.

Raport odwołuje się do standardów międzynarodowych. Podpowiada rozwiązania, odpowiedzialnym za polityki publiczne wskazuje, jak poprawić regulacje. Zapewne przyda się każdemu, kto szuka pomocy dla osoby bliskiej i nie wie, na co zwracać uwagę przy wyborze placówki opiekuńczej – o co pytać pracowników i mieszkańców.


Raport zawiera przede wszystkim zalecenia i wskazówki, które są istotne dla wszystkich domów pomocy społecznej w kraju. Co istotne, od 2017 r., dzięki dodatkowemu wysiłkowi KMPT, wizytacjami objęte są także placówki opieki działające na zasadach komercyjnych i do tej pory kierujące się wyłącznie zaleceniami w zezwoleniach wojewodów. Teraz placówki te zostały objęte eksperckim wsparciem KMPT. Jak mówią eksperci KMPT, w placówkach tych ich wizytacje są przyjmowane z otwartością i zainteresowaniem.

Raport powstał w wyniku wizytacji w 141 DPS w całej Polsce, prowadzonych od 2009 r.

Raport można znaleźć tutaj.

Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej Rzecznika Praw Obywatelskich.


Źródło: www.rpo.gov.pl

Testuj za darmo
Newsletter