Informujemy, iż nasz serwis wykorzystuje technologię plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej – więcej niż lekcja, więcej niż kino. Zapisy trwają do 10 października

Po raz dwunasty szkoły i przedszkola mogą wziąć udział w odbywających się przez cały rok szkolny comiesięcznych projekcjach kinowych w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. NHEF to współczesne i klasyczne kino wyselekcjonowane dla danej grupy wiekowej ze względu na tematykę i walory artystyczne, uzupełnione o wprowadzającą w dzieło filmowe prelekcję i materiały dydaktyczne gotowe do wykorzystania na lekcji.

Projekcje NHEF odbywają w kinach 36 miastach w Polsce. Pokazy poprzedzają prelekcje multimedialne, wprowadzające uczestników w tematy podejmowane w filmach. Każdy film, który wchodzi do programu, opisany został w analizie psychologicznej, z której mogą korzystać rodzice i pedagodzy. Przy filmach wskazano również związek poruszanych tematów z podstawą programową. W edycji 2017/2018 dostosowano cykle filmowe do reformy edukacji - do programu skierowanego do szkół gimnazjalnych włączono nowe klasy 7. W cyklach NHEF znalazły się zarówno filmy, które pojawiły się w ostatnim czasie na ekranach kin, jak i tytuły, które koordynatorzy NHEF sprowadzili do Polski specjalnie na potrzeby programu.

Zapisy do programu na rok szkolny 2017/2018 trwają na www.nhef.pl do 10 października 2017 r. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń!

Jak to działa?

Nauczyciele zapisują swoich uczniów na wybrany cykl (szczegółowe opisy cykli znajdują się na stronie programu) i od października do kwietnia raz w miesiącu przychodzą wraz z nimi do kina w swoim mieście na film. Przed każdym filmem odbywa się multimedialna prelekcja poświęcona opisanemu w programie NHEF zagadnieniu lub spotkanie z gościem. Nauczyciele dostają interdyscyplinarne materiały dydaktyczne (informacje o filmie i reżyserze, scenariusze lekcji, karty pracy, opinie psychologów etc.) do wykorzystania zarówno podczas zajęć szkolnych jak i przy rodzinnych dyskusjach filmowych w domu. Po seansie najmłodsi uczniowie mogą wziąć udział w warsztatach lub konkursach plastycznych, natomiast starsi – w dyskusjach dla chętnych. 

Dlaczego warto?

Każdy uczeń ogląda filmy, a edukacja filmowa w czasach wszechobecnych filmów, filmików, reklam i spotów stała się nowym elementarzem. NHEF to wspólna nauka o filmie i poprzez film dla dzieci i młodzieży, a dla nauczycieli innowacyjny sposób wzbogacenia oferty edukacyjnej oraz baza materiałów dydaktycznych do wykorzystania na lekcjach.

Cały program NHEF pozostaje w zgodzie z podstawą programową i jest realizowany pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rzecznika Praw Dziecka . W 2012 roku projekt został uhonorowany Nagrodą Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej w kategorii „edukacja młodego widza”.  

Testuj za darmo
Newsletter