Informujemy, iż nasz serwis wykorzystuje technologię plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Zaostrzenie kar za przestępstwa wobec dzieci

Prezydent Andrzej Duda podpisał 11 kwietnia br. nowelizację ustaw zaostrzających odpowiedzialność sprawców przestępstw wobec dzieci i osób nieporadnych ze względu na zdrowie lub wiek.

Prezydent zwrócił uwagę, że ustawa została stworzona z wyczuciem sytuacji osoby pokrzywdzonej. Jeden z przepisów, który został wprowadzony, mówi o wyłączeniu odpowiedzialności karnej osoby pokrzywdzonej, tak, aby nie było zjawiska wtórej wiktymizacji.

Zmiany obejmują Kodeks karnyKodeks postępowania karnego oraz Ustawę o postępowaniu w sprawach nieletnich.

Nowelizacja przewiduje zaostrzenie odpowiedzialności sprawców przestępstw przeciwko życiu i zdrowiu, wolności przeciwko rodzinie i opiece nad dzieckiem.

Zmiany mają na celu zwiększenie karno-prawnej ochrony ofiar przestępstw, a w szczególności osób zależnych od sprawcy, nieporadnych ze względu na wiek, albo stan zdrowia fizycznego lub psychicznego.

Nowelizacja wprowadza także obowiązek zawiadomienia o przestępstwie wobec dziecka – niepowiadomienie o tym będzie podlegać karze do trzech lat więzienia.

Kary od pięciu lat do 25 lat więzienia lub dożywocie będą przysługiwały za dokonanie ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, ze szczególnym okrucieństwem. Karę od roku do 10 lat więzienia będzie można wymierzyć osobie znęcającej się ze szczególnym okrucieństwem. Byłaby ona zwiększona do 12 lat gdyby ofiara popełniła w wyniku tego samobójstwo.

Ustawa wprowadza też karę od dwóch do 12 lat wiezienia za pozbawienie wolności i uprowadzenie osoby poniżej 15. roku życia.

Źródło: IAR

Testuj za darmo
Newsletter