Informujemy, iż nasz serwis wykorzystuje technologię plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Reforma oświaty w Sejmie

29 listopada odbyło się pierwsze czytanie projektów ustaw o zmianach w systemie oświaty. W tym samym czasie przed Sejmem protestowali nauczyciele i rodzice.

Podczas sejmowego wystąpienia minister edukacji zapewniała, że reforma edukacji podniesie jakość polskiej edukacji. Zdaniem Anny Zalewskiej edukacja szkolna musi wyglądać tak, że kończąc ją, absolwent powinien być przygotowany do pracy lub do podjęcia studiów, jednocześnie ma być gotowy do uczenia się przez całe życie. Zapewniała również, że uczniowie przestaną uczyć się pod testy i planowane zmiany przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa w szkole. Odpierała zarzuty dotyczące szybkiego tempa prac nad zmianami: – Od lutego dyskutujemy w całej Polsce. Każdy mógł się na debatę zapisać. Sami kuratorzy przeprowadzili ok. 160 spotkań – podkreślała. 

Wnioski o odrzucenie projektów w pierwszym czytaniu, wysłuchanie publiczne oraz o skierowanie do prac w komisji złożyła opozycja.–  Wycofajcie się z tych zmian, nie krzywdźcie dzieci – apelowała Krystyna Szumilas, była minister edukacji.

Nad zgłoszonymi podczas debaty wnioskami Sejm będzie głosował w piątek.

Gdy posłowie po raz pierwszy pochylali się nad zmianami w systemie edukacji, przed Sejmem protestowali nauczyciele i rodzice. – Pani minister dzisiaj w Sejmie niejednokrotnie twierdziła, że rodzice pragną zmiany. To nieuprawnione twierdzenie. Proszę się na nas nie powoływać, nie chcemy tej złej reformy przeprowadzanej w skandaliczny sposób! – mówiła Dorota Łoboda z inicjatywy „Rodzice przeciwko reformie edukacji”. Związek Nauczycielstwa Polskiego podczas manifestacji przed Sejmem ustawił szkolną ławkę, do której uczestnicy przyklejali samoprzylepne karteczki z napisem „Strajk szkolny”. „Nadszedł moment, w którym wszystkie środowiska: nauczycieli i rodziców, związkowców, samorządowców, pracowników szkół wyższych, organizacji pozarządowych, oświatowych, eksperckich, pracowników obsługi szkół powinien połączyć wspólny cel. Forsowana na siłę i w pośpiechu reforma Anny Zalewskiej zniszczy wysiłek wielu lat pracy tysięcy ludzi i marzenia uczniów. Skutki tej reformy dotkną nas wszystkich” – apelował Związek na Facebooku.

 

Źródła: Polskieradio.pl, ZNP, Wyborcza.pl

 

Co zmiany w systemie oświaty oznaczają dla dyrektorów szkół i nauczycieli? Jak radzić sobie z niepewną sytuacją? Zachęcamy do zapoznania się z aktualnymi i przyszłymi wydaniami naszych miesięczników – „Szkoła. Miesięcznik Dyrektora” oraz „Sygnał. Magazyn Wychowawcy”, w których publikujemy najważniejsze informacje i cenne wskazówki.

 

 

Testuj za darmo
Newsletter