Informujemy, iż nasz serwis wykorzystuje technologię plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Czasopisma

Szkoła. Miesięcznik Dyrektora. Zarządzanie szkołą. Powiększ

Szkoła. Miesięcznik Dyrektora. Zarządzanie szkołą.

23,90 zł z VAT

Nowy

Szkoła. Miesięcznik Dyrektora” to publikacja dla dyrektorów szkół różnego typu, w tym dla placówek niepublicznych. Pełna instrukcji, przykładów i praktycznych porad z każdego obszaru zarządzania szkołą. W jednym miejscu znajdują się wszystkie niezbędne wskazówki do wykonywania bieżących obowiązków dyrektora, prawidłowego przygotowania dokumentacji szkolnej i sprawnego kierowania placówką.

More details

Szkoła. Miesięcznik Dyrektora

Skuteczne zarządzanie szkołą

Szkoła. Miesięcznik Dyrektora” to:

 • Baza wzorów dokumentów. W każdym numerze czasopisma jest 7 stron ważnych wzorów dokumentów i pism, przygotowanych zgodnie z obowiązującą podstawą prawną, które dodatkowo dostępne są w wersji elektronicznej.
 • Gotowe rozwiązania opracowane przez specjalistów i wieloletnich praktyków z dziedziny prawa oświatowego, prawa pracy i zarządzania szkołą, trenerów i dyrektorów z wieloletnim stażem.
 • Bezpieczeństwo prawne dzięki poradom rekomendowanym przez ekspertów.
 • Dostęp do zmian w prawie oświatowym, omówionych w prosty i przystępny sposób. Wytyczne określające zadania dyrektora zgodne z przepisami prawa oświatowego.
 • Pomoc w terminowej realizacji obowiązków dyrektora, wytycznych kuratorium oświaty i Ministerstwa Edukacji Narodowej – comiesięczny obszerny wykaz zadań wraz z podstawą prawną.
 • Odpowiedzi na trudne pytania związane z reformą oświaty, planem nadzoru pedagogicznego, ewaluacją, ocenianiem, klasyfikowaniem i promowaniem uczniów, awansem zawodowym nauczycieli, współpracą z rodzicami, zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników.

Najnowsze informacje o planowanych zmianach w prawie

Efektywne zarządzanie szkołą ma służyć rozwojowi całej placówki. Co miesiąc otrzymasz merytoryczne wsparcie i informacje, które stanowią najaktualniejsze zagadnienia z zakresu projektów i nowelizacji aktów prawnych oraz wynikających z nich konsekwencji dla szkół. Zapewnij sobie stały dostęp do najnowszych zmian w prawie oświatowym i terminowo wprowadź w życie nowe przepisy.

 

 • Aktualności – wykaz i opis aktów prawnych, które weszły w życie, ogłoszonych w Dzienniku Ustaw i projektów aktów prawnych
 • Kalendarium – terminowe zadania dyrektora szkoły wraz podstawą prawną
 • Prawo – artykuły omawiające zmiany w prawie oświatowym, informacje kadrowe oraz porady doświadczonego prawnika
 • Zarządzanie szkołą – informacje związane z zarządzaniem placówką oświatową, finansami i obowiązkami dyrektorów szkół, np. przygotowywaniem planu nadzoru pedagogicznego, ewaluacją wewnętrzną i udostępnianiem informacji publicznej
 • Porady dyrektora – porady doświadczonych dyrektorów szkół – jak rozwiązać daną sprawę lub jak poradzić sobie z określonym problemem
 • Fabryka wiedzy – artykuły dotyczące rozwijania kompetencji menadżerskich, wiedzy z zakresu HR oraz efektywności osobistej
 • Nauka i wychowanie – artykuły związane z procesem edukacyjnym uczniów oraz najnowszymi metodami nauczania
 • Dokumenty dyrektor – regulaminy, procedury, zarządzenia dyrektora szkoły, pisma i przykładowo uzupełnione dokumenty wewnątrzszkolne
 • Porady specjalisty – omówienia problematycznych sytuacji z praktyki szkolnej, np. związanych z personelem, sytuacjami kryzysowymi, pracą z uczniami
 • Komentarz – felietony doświadczonych specjalistów, edukatorów, wybitnych osób związanych z oświatą na temat bieżących i ważnych wydarzeń

Pismo polecane przez:

Edukacja na NOWO    Europejskie Stowarzyszenie Psychologów i Pedagogów Szkolnych  OSKKO

Grupa Edukacyjna 21 PWNOdE kwadrat.jpg

Szczegółowe informacje:

ISSN:2354-046X
Numer:6 (108) czerwiec–lipiec 2018
Liczba stron:68
Częstotliwość ukazywania się:miesięcznik, 11 wydań w roku, 06-07 wydanie łączone
Parametry techniczne:czasopismo, format A4

Agnieszka Domagała

Redaktor prowadząca

tel. 728 313 281

e-mail: adomagala@oficynamm.pl

  

Agnieszka Korcz  

Redaktor naczelna

tel. 61 653 64 30 wew. 88

e-mail: akorcz@oficynamm.pl              

dr Adam Balicki

dr Adam Balicki

Prawnik i historyk, wykładowca akademicki, dyrektor szkoły. Autor licznych publikacji z zakresu prawa oświatowego, w tym komentarza do Ustawy o systemie oświaty.

Małgorzata Celuch

Wicedyrektorka w zespole szkół, nauczycielka matematyki i informatyki z wieloletnim stażem pracy, egzaminatorka, współorganizatorka międzyszkolnych zawodów matematycznych.

Magdalena Goetz

Magdalena Goetz

Psycholożka i psychoterapeutka zajmująca się terapią młodzieży i dorosłych, prowadzi warsztaty psychoedukacyjne oraz szkoli rady pedagogiczne. Angażuje się w projekty związane z promowaniem równości w edukacji i troską o psychiczny dobrostan osób pracujących w zawodach usług społecznych.

Zofia Grudzińska

Psycholog, nauczycielka języka angielskiego w szkole, współzałożycielka i koordynatorka ruchu społecznego Obywatele dla Edukacji, w swojej pracy stosuje podejście „autonomii ucznia”.

Karolina Król-Komarnicka

Karolina Król-Komarnicka

Prawnik, Kierownik działu kadr i płac w państwowej instytucji, autorka licznych artykułów z zakresu prawa oświatowego.

dr Patryk Kuzior

dr Patryk Kuzior

Doktor nauk prawnych, specjalista w zakresie prawa oświatowego. Urzędnik państwowy zatrudniony na wyższym stanowisku w Służbie Cywilnej, od kilku lat zastępca rzecznika dyscyplinarnego. Autor wielu opracowań z zakresu prawa pracy i prawa oświatowego.

Roman Lorens

Roman Lorens

Konsultant ds. organizacji i zarządzania oświatą, ekspert ds. awansu zawodowego nauczycieli, były długoletni dyrektor szkoły. Lider i koordynator doskonalenia zawodowego nauczycieli i kadry kierowniczej szkół. Autor licznych artykułów z zakresu zarządzania oświatą i publikacji książkowych.

Michał Łyszczarz

Prawnik, główny specjalista w Wydziale Oświaty w Urzędzie Miasta w Dąbrowie Górniczej, współautor komentarza do Ustawy o systemie oświaty oraz szeregu publikacji z zakresu prawa oświatowego.

Marcin Majchrzak

Marcin Majchrzak

Radca prawny oraz członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Warszawie. Świadczy pomoc prawną w ramach własnej kancelarii doradztwa prawnego. Jest autorem licznych opracowań i artykułów z zakresu tematyki kadrowo-płacowej, prawa związkowego oraz prawa oświatowego.

Jagna Niepokólczycka-Gac

Pedagog, socjoterapeuta, wieloletni kurator społecznego sądu rodzinnego i dla nieletnich, trener, wykładowca Instytutu Szkoleń Oświatowych. W swojej pracy zawodowej skupia się głównie na udzielaniu pomocy dziecku obarczonemu szeroko rozumianymi dysfunkcjami i jego rodzinie.

Dariusz Skrzyński

Prawnik, specjalista z zakresu prawa oświatowego, prawa pracy i prawa autorskiego.

MIESIĄC prenumeraty w prezencie

1-miesięczna aktualizacja „Niezbędnika Dyrektora Szkoły” wraz z „Serwisem Kadrowym”
Bezpłatne e-mailowe porady prawnika, psychologa, pedagoga + serwis telefonicznych porad prawnika

Szkoła. Miesięcznik Dyrektora

W czerwcowo–lipcowej „Szkole. Miesięczniku Dyrektora"

Temat numeru! Zakończenie roku szkolnego – obowiązki dyrektora

Zestawienie najważniejszych czynności, jakich muszą dokonać dyrektorzy szkół w związku z zakończeniem roku szkolnego, m.in.: obowiązki zawiązane z awansem zawodowym nauczycieli, opieka nad egzaminami zewnętrznymi, kontrola dokumentacji prowadzonej przez nauczycieli, zaplanowanie dyżurów wakacyjnych, sporządzenie świadectw pracy, nadzór pedagogiczny, wypowiedzenie umów o pracę po 31 maja.

Dotacje oświatowe po zmianach. Część I

Informacje na temat zmian w dotowaniu placówek oświatowych, ustalania wysokości dotacji, wyjaśnienie pojęcia „wydatki bieżące”, informacje na temat wydatków bieżących z udziałem środków z budżetu Unii Europejskiej, wyjaśnienie pojęcia „statystyczna liczba uczniów”.

Wakacyjny przegląd szkoły

Artykuł na temat wakacyjnych remontów, modernizacji oraz napraw szkolnych sprzętów. Informacje na temat przeprowadzenia kontroli okresowej budynku: powołanie komisji, terminy i rodzaje kontroli, listy kontrolne i księga budynku; wskazówki dotyczące planowania i realizacji zadań (place zabaw, meble szkolne, kontrola sanitariatów).

Kontrola obowiązku szkolnego

Artykuł na temat kontroli spełniania obowiązku szkolnego przez dyrektorów szkół. Odpowiedzi na pytania: jak wygląda kontrola obowiązku szkolnego w praktyce, jakie rodzi problemy i wątpliwości, czy istnieją okoliczności, w których dyrektor szkoły obwodowej zostanie zwolniony z obowiązku kontroli uczęszczania na zajęcia przez ucznia (obowiązki dyrektorów zarówno szkół obwodowych, jak i nieobwodowych).

Bezpieczeństwo w szkole – procedury i wdrażanie. Część III

Trzecia część cyklu na temat zapewnienia bezpieczeństwa fizycznego i psychicznego uczniom, szczególnie podczas niecodziennych sytuacji, które mogą mieć miejsce zarówno na terenie szkoły, jak i poza nią. Informacje na temat postępowania w przypadku ucznia, który jest ofiarą przemocy fizycznej, nietrzeźwego rodzica chcącego odebrać dziecko ze szkoły, przemocy w szkole, autoagresji wśród uczniów, środków psychofizycznych na terenie szkoły, przesłuchania ucznia, ataku terrorystycznego, ładunku wybuchowego oraz odpowiedzialności karnej nauczycieli.

Ze szkoły na wokandę. Przegląd spraw sądowych. Część XII

Cykl artykułów na temat spraw sądowych z udziałem jednostek oświaty. Dwunasta część: możliwość złożenia nauczycielowi wypowiedzenia stosunku pracy po 31 maja.

Nowa podstawa programowa dla szkół ponadpodstawowych. Część II

Druga część cyklu na temat nowej podstawy dla szkół ponadpodstawowych – Rozporządzenie z dnia 30 stycznia 2018 r. w sprawie nowej podstawy programowej kształcenia ogólnego dla czteroletniego liceum ogólnokształcącego, pięcioletniego technikum oraz dwuletniej branżowej szkoły II stopnia. Omówienie zmian w zakresie historii i wiedzy o społeczeństwie. Materiał wzbogacony o opinie nauczycieli.

W poszukiwaniu polskiego Keatinga. Część I. Pijarzy z Krakowa

Nowy cykl artykułów, w ramach którego przedstawiamy wyjątkowe polskie szkoły oraz niezwykłych nauczycieli, będących dla uczniów kimś więcej niż „tylko” edukatorami czy wykładowcami. Pierwsza część: wizyta w: Szkole Podstawowowej i Gimnazjum nr 52 Ojców Pijarów w Krakowie. Rozmowy z dyrektorką i nauczycielkami na temat ich sposobu pracy z uczniami – przydatne wskazówki do pracy dla każdego nauczyciela.

„Włączcie dobrą zabawę do programu nauczania”

O tym, jak być nauczycielem, dzięki któremu uczniowie wyrastają na szczęśliwych, pewnych siebie i zaradnych dorosłych, rozmawiamy z dr. Allenem Mendlerem – znanym mówcą motywacyjnym. Wiele ciekawych wskazówek i spostrzeżeń dotyczących pracy nauczycieli, m.in.: dyscypliny, zainteresowania uczniem, wykorzystania konsekwencji jako narzędzia nauczania.

Kształtowanie odporności psychicznej

Informacje na temat tego, w jaki sposób ćwiczyć naszą odporność psychiczną na stresujące sytuacje, jak ćwiczyć zmysł krytyczny oraz jak pozbyć się tego, co nas otępia.

Jak zaprzyjaźnić się ze stresem?

Artykuł na temat radzenia sobie ze stresem i zmiany sposobów myślenia o stresie. Informacje na temat pozytywnych skutków stresu oraz propozycje ćwiczeń/zachowań, dzięki którym możemy zminimalizować negatywne skutki stresu.

Rola wizualizacji w nauczaniu języków obcych

Artykuł na temat wykorzystywania wizualizacji w procesie efektywnego nauczania. Podpowiedzi na temat tego, w jaki sposób można wykorzystać wizualizacje na lekcjach języka obcego, a także podczas nauki pozostałych przedmiotów.

Dokumenty dyrektora:

 • Informacja o spełnianiu obowiązku szkolnego
 • Upomnienie w związku z niespełnianiem obowiązku szkolnego
 • Wniosek o wszczęcie egzekucji administracyjnej
 • Zarządzenie dyrektora szkoły w sprawie kontroli terenu należącego do szkoły pod kątem BHP
 • Protokół okresowej kontroli stanu technicznego budynku
 • Kontrola budynków i terenu należącego do szkoły – wskazówki kontrolne
 • Pomieszczenia szkolne – pytania kontrolne
 • Zabudowania i teren wokół nich należące do szkoły – pytania kontrolne
 • Obiekty szkolne – pytania kontrolne

prawnik@oficynamm.pl

Odpowiedzi prawnika na pytania zadane przez czytelników, dotyczące m.in. organizacji pracy placówki i spraw kadrowych.

Kalendarium zadań

Terminarz zadań dyrektora szkoły na czerwiec, lipiec i sierpień

Zmiany w prawie

Wykaz i opis aktów prawnych, które weszły w życie i projektów aktów prawnych w czasie od 10.04.2018–10.05.2018 r.

Aktualności oświatowe:

 • Chcemy godnie zarabiać!”
 • Laboratoria szkolne
 • Środki na przekształcane szkoły
 • Projekt „Godność. Wolność. Niepodległość”
 • Rzecznik Praw Obywatelskich o reformie

Wystarczy impuls

Felieton na temat tworzenia dodatkowej oferty zajęć dla uczniów.

Pokój rodzicielski

Felieton na temat stworzenia pokoju rodzicielskiego w szkole.

Na półkach

Recenzje książek: Fiszki – Wystąpienia publiczne w 4 dni oraz książka: Noc w Berlinie

Ekstra dokumenty w panelu klienta:

 • Notatka o znalezieniu substancji psychoaktywnej na terenie szkoły
 • Rodzic pod wpływem substancji psychoaktywnej/alkoholu – notatka urzędowa
 • Prośba o wgląd w sytuację rodzinną ucznia
 • Lista kontrolna sprawdzająca stan budynku szkolnego
 • Wypowiedzenie warunków umowy o pracę

 

 

Zachęcamy do bezpłatnego pobrania przykładowych artykułów, które pochodzą z miesięcznika „Szkoła. Miesięcznik Dyrektora".

 Artykuł – Wakacyjny przegląd szkoły

 Artykuł – Dotacje oświatowe po zmianach. Część I

NEWSLETTER