Informujemy, iż nasz serwis wykorzystuje technologię plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub wykorzystanie.

Dla urzędów

SZKOLENIE „ZMIANY W PRAWIE SAMORZĄDOWYM" Powiększ

SZKOLENIE „ZMIANY W PRAWIE SAMORZĄDOWYM"1 stycznia 2018 r przyniósł dla samorządów wiele zmian, których celem jest usprawnienie realizacji
zadań publicznych przez samorządy.

CELE SZKOLENIA:

 • Uzyskanie wiedzy na temat aktualnego prawa wyborczego – zmiany w ordynacji wyborczej i ustawach samorządowych w 2018 r.
 • Zapoznanie się pracowników biura rady z nowymi standardami obsługi organu stanowiącego, radnych komisji  i klubów rady.
 • Propozycje procedur oraz praktyczne wskazówki dotyczące funkcjonowania organu stanowiącego i wykonawczego.
 • Opracowanie zasad dokumentowania i omówienie prowadzenia obrad (stenogram, protokół), przygotowanie i podejmowanie uchwał rady, wskazanie granicy uprawnień oraz obowiązków pracowników rady.

PRELEGENT:
Ekspert w dziedzinie prawa administracyjnego, finansów publicznych, oraz w zakresie ustroju i zadań jednostek samorządu terytorialnego, trener zamówień publicznych.

PROGRAM SZKOLENIA:

 1. Regulacje dotyczące budżetu obywatelskiego – budżet obywatelski obowiązkowy w miastach na prawach powiatu (wysokość budżetu obywatelskiego wynosi co najmniej 0,5 % wydatków gminy zawartych w ostatnim przedłożonym sprawozdaniu z wykonania budżetu).
 2. Komisje rady i kluby radnych – uprawnienia.
 3. Organizacja techniczna obrad (komisje, sesje – przygotowanie, zwołanie, terminy, porządek obrad, głosowanie, udział mieszkańców i mediów).
 4. Zmiany dotyczące głosowań przez radę gminy – elektroniczne systemy głosowań.
 5. Dokumentowanie obrad.
 6. Obywatelska inicjatywa uchwałodawcza.
 7. Standardy lokalu wyborczego.
 8. Karty wyborcze i kryteria ważności głosu.
 9. Zadania Biura Rady w świetle ustawowych obowiązków przewodniczącego, radnych, w tym członków poszczególnych komisji rady.
 10. Uprawnienia przewodniczącego rady jako zwierzchnika służbowego w stosunku do pracowników biura rady gminy.
 11. Regulacje trybu rozpatrywania skarg na działania wójta i gminnych jednostek organizacyjnych – powołanie obligatoryjnej komisji.
 12. Weryfikacja przez Państwową Komisję Wyborczą.

FORMA SZKOLENIA

Szkolenie zamknięte to indywidualne szkolenie skrojone na miarę potrzeb i specyfiki konkretnego typu placówki. Program może być zmodyfikowany według Państwa rzeczywistego zapotrzebowania. Prelegent jest do Państwa wyłącznej dyspozycji, odpowiada na pytania oraz moderuje konstruktywne dyskusje.

Podczas szkolenia proszę się spodziewać:

 • wykładu
 • panelu pytań i odpowiedz, podczas którego prelegent będzie odpowiadał na Państwa pytania dotyczące omawianego tematu
 • szkolenie przeprowadzamy w Państwa placówce

CZAS TRWANIA SZKOLENIA

ok. 5 godzin zegarowych

MATERIAŁY SZKOLENIOWE

Po szkoleniu wszyscy uczestnicy otrzymują imienne certyfikaty ukończenia szkolenia oraz pakiet merytorycznych materiałów szkoleniowych w formie  elektronicznej.

Na Państwa życzenie zorganizujemy szkolenie na dowolny temat. Jesteśmy otwarci na wszelkie uwagi i propozycje z Państwa strony.

Czekamy na kontakt telefoniczny pod numerem 61 6536430

lub e-mailowy: 

FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY

Powyższa informacja nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 §1 Kodeksu Cywilnego

Powiązane

Testuj za darmo
Newsletter